Korudağ katenasında topografyanın toprak profil gelişimine etkisi
Effect of topography on soil profile development in the Korudag catena, NW Turkey
- Tez No: 897698
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada topografyanın toprak profil gelişimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çanakkale ili Gelibolu ilçesi Adilhan köyü sınırlarında yeralan Korudağında 350-50m yükseklikler arasında 50m'lik yükseklik farkında toplam 7 adet toprak profili açılmış ve incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda Korudağ katenasından alınan toraklar toprak taksonomisine göre Typic Ustorthent ve Typic Halustepts, WRB sınıflama sistemine göre ise Haplic Phaeozems, Eutric Leptosols, Eutric Regosols ve Leptic Calcisols olarak sınıflandırılmıştır. Topoğrafik etki dikkate alındığında profil gelişim farklılaşması P7 > P1 > P2 > P3 > P5 > P6 > P4 şeklinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of topography on soil profile development was investigated. A total of 7 soil profiles were opened and examined at 50m elevation difference between 350-50m altitudes in Korudağ located within the borders of Adilhan village of Gelibolu district of Çanakkale province. As a result of the research, the soils taken from Korudağ catena were classified as Typic Ustorthent and Typic Halustepts according to soil taxonomy, and as Haplic Phaeozems, Eutric Leptosols, Eutric Regosols and Leptic Calcisols according to the WRB classification system. When the topographic effect was taken into consideration, the profile development differentiation was determined as P7 > P1 > P2 > P3 > P5 > P6 > P4.