Türkiye'nin jeopolitik öneminden kaynaklanan yıkıcı ve bölücü terör örgütlerine karşı geliştirilebilecek stratejiler
Strategies that could be developed against destructive and divisive terror organizations arising from geopolitical importance of Turkey
  1. Tez No: 146335
  2. Yazar: ENGİN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Dünya dengeleri tarihten beri sürekli değişimlere uğramış, bazen sıcak savaş ve çatışmalar bazen de soğuk savaş metotlarına dönüştürmüştür. Soğuk savaşın gereği olarak ortaya çıkan psikolojik savaş türü ve bu savaşın vazgeçilmez unsuru olan düşük yoğunluktaki çatışmalar ise, terör kavramını oluşturmuştur. Ülkemiz coğrafi konumu itibari ile büyük bir jeopolitik öneme sahiptir. Jeopolitik durumunun Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü teşkil etmesi, petrol kaynaklarına yakınlığı, batı savunma ve demokrasi sisteminin son ve önemli halkasını oluşturması, zengin yeraltı ve yerüstü kaynaklarına sahip olması gibi nedenler tarihin hemen her döneminde Türkiye'yi yıkıcı ve bölücü unsurlar yönünden çok cazip hale getirmiştir. Türkiye'ye komşu ülkelerin açık ve gizli milli menfaat ve hedefleri de bu tarihi süreç içinde şekillenmiş olup durum ve şartlara göre; Anadolu'nun tamamı veya bir kısmına sahip olmak veya onun üzerinde yaşayanları güçsüzlüğe düşürmek şeklinde ifade edilebilir. Terörizm bu bağlamıyla kesinlikle tedbir alınması gereken ve karşı stratejiler belirlenmesi gereken bir korkulu güç haline gelmiştir. Terörizm bir savaştır ve bu savaş yalnızca geliştirilebilecek, yeni stratejik taktiklerle kazanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The world underwent continuous changes since the beginning of history and sometimes wars and hostilities and sometimes cold war methods have prevailed over the globe. The psychological warfare as a function of the cold war and inevitable consequences of this kind of war such as less intensive skirmishes have established the context of terror. Our country has a great geo-political importance. It forms a bridge between the continents of Asia and Europe and has always been a very attaractive target for destroying and separatist factors in every period of history, because of its vicinity to the oil resources, while forming a final and outstanding part of the chain for the protection of the Western democratic system, as well as because of its rich subterranean and other resources. The open and hidden national interests and objectives of the neighbouring countries towards Turkey have been formed within this historical process, and these can be described, according to the situation and the circumstances, as the possession of a part or the whole of Anatolia, or to cause for the weakening of its population. In this context, terrorism has become a terrible power and absolute measures have to be taken and counter-strategies have to be developed against it. Terrorism is a kind of war and this kind of a war can only be won by means of new strategies and tactics.