Kerküklü Seyyid Şükrȋ Divanıʼnda tip ve şahsiyetler
Types and personality in Seyid Shuki al-Kerkukiʼs Diwan
  1. Tez No: 897737
  2. Yazar: HUSHAM NAJAH KHUDHAİR KHUDHAİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu araştırmada 19. yüzyıl klasik Türk şiirinin temsilcilerinden Kerküklü Seyyid Şükrî'nin Divanı'ndaki tip ve şahsiyetler konu olarak ele alınmıştır. Araştırma, Divan'daki“tip ve şahıs”bağlamında yer alan unsurların ve bu unsurların geçtiği beyitlerin tespiti, bunların Divan'da ele alınış şekli ve ilgili beyitlerin konu kapsamında açıklanması ile sınırlandırılmıştır. Yapılan alan incelemesinde Kerküklü Seyyid Şükrî'nin hayatı, sanatı, eserleri ve Divan'ının tenkitli metni üzerine çalışma yapıldığı görülmüştür. Bu araştırmada da bahsi geçen çalışma, kaynak olarak seçilmiştir. Araştırmanın konusu Kerküklü Seyyid Şükrî Divanı'nda Tip ve Şahsiyetler olsa da şairin çoğunlukla bulunduğu Dakuk, Kerkük ve Bağdat bölgesinde tarafımızca araştırmalar yapıldıysa da yeni bir bilgiye ulaşılamamıştır. Şairin hayatı, eserleri, edebî kişiliğine dair bilgilerden sonra Divan'ında elde edilen tip ve şahsiyetler iki ayrı bölüm altında kendi içinde alt başlıklara ayırmak suretiyle verilmiştir. Osmanlı Devleti'nin merkezden uzak bir bölgesinde yaşayan Kerküklü Şükrî'nin Divan'ındaki tip ve şahıs incelemesinin, özelde şairin şiir dünyasına genelde ise Klasik Türk şiirinin“insan”dünyasının tespitine yönelik çalışmalara katkı sağlaması en büyük amacımızdır.
Özet (Çeviri)
In this research, the types and personalities in the Divan of Kirkuklu Seyyid Şükrî, one of the representatives of the 19th century classical Turkish poetry, were discussed as the subject. The research is limited to the determination of the elements in the context of“type and person”in the Divan and the couplets in which these elements are mentioned, the way they are handled in the Divan and the explanation of the relevant couplets within the scope of the subject. During the field examination, it was seen that a study was conducted on the life, art, works and critical text of Seyyid Şükrî of Kirkuk. The study mentioned in this research was chosen as the source. Although the subject of the research is Types and Personalities in the Divan of Seyyid Şükri from Kirkuk, we have conducted research in Dakuk, Kirkuk and Baghdad regions, where the poet was mostly located, but no new information could be found. After the information about the poet's life, works and literary personality, the types and personalities obtained in his Divan are given in two separate chapters, dividing them into subheadings. Our greatest aim is to contribute to the type and personality analysis in the Divan of Şükrî from Kirkuk, who lived in a remote region of the Ottoman Empire, to the poet's poetic world in particular and to the studies on the determination of the“human”world of Classical Turkish poetry in general.