Kerküklü yazar Hamza Hamamcı'nın romanlarında dil ve üslup
Language and style in the novels of Kirkuk writer Hamza Hamamcı
  1. Tez No: 483201
  2. Yazar: MUDHAFAR AHMED KHORSHED
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SERAP AKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, Irak-Türkmen edebiyat tarihinde önemli yazarlardan biri kabul edilen Hamza Hamamcı'nın romanlarının dil ve üslup hususiyetlerini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.“Kerküklü Yazar Hamza Hamamcı'nın Romanlarında Dil ve Üslup”başlıklı bu tez, Giriş, Hamamcı'nın Hayatı ve Eserleri, İnceleme, Sonuç, Kaynakça, Metinler, Sözlük ve Ek bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş Bölümü Irak-Türkmen Edebiyatı hakkında bilgiler verilmiştir. I. Bölümde Hamza Hamamcı'nın Hayatı ve Eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. II. bölüm, Kelime Dünyası, Cümle ve Anlatım Teknikleri ana başlıklarını taşımaktadır. Bütün kelimelerin sayısı, türleri ve sıklıkları bu bölümde belirtilmiştir. Elde edilen tespitler toplu biçimde değerlendirilerek Sonuç bölümünde verilmiştir. Metin bölümünden sonra metinlerin anlaşılmasında yardımcı olacak bir sözlük bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study is aiming to draw the characteristics of language and style in Hamza Hamamcı novels who is one of the important authors of Iraq-Turkmen literature. This thesis, titled“Language And Style İn The Novels Of Kirkuk Writer Hamza Hamamcı”, consists of Introduction, Hamamcı's Life and Works, Examination, Conclusion, References, Texts, dictionary and Attachments. In the Introduction section, Information about Iraq Turkmen Literature was given. 1st section, information about Hamza Hamamcı's life and works was given. The 2nd section, Word World, Sentence and Expression Techniques. The number, types and frequencies of all the words are mentioned in this section. The obtained determinations were evaluated in a collective form and given in the Conclusion section. After the text section, there is a dictionary to help understanding the texts.