Bir vakıf eğitim modeli incelenmesi: 21. yüzyıl öğrenme becerileri informel eğitim durumları
Study of a foundation education model: 21st century learning skills informal education cases
  1. Tez No: 897738
  2. Yazar: YAVUZ SAYGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKIN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dünyamız değişimin hızlı bir şekilde gerçekleştiği bir noktaya gelmiştir. Bu hızlı değişimler ihtiyaçlarında değişkenliğine sebep olmuşlardır. Eğitim ise, tüm bu değişimler içerisinde kilit taşı konumundadır. Özellikle informal eğitimin çağımızdaki yeri örgün eğitime göre artmaya başlamıştır. Özellikle sivil toplum kuruluşları (STK) ve vakıf eğitimleri bu hal üzere ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma sivil toplum kuruluşları (STK) ve vakıflarda verilen eğitim ve çalışmalardaki 21. yüzyıl öğrenme becerilerini incelemektedir. Sivil toplum kuruluşları (STK) ve vakıf kurumlarının eğitim süreçlerinde güncel olmayan yöntemler ve mükemmeliyet sorunları yaşanmaktadır. Yenilik ve inovasyon, eleştirel düşünme, iş birliği ve iletişim, problem çözme gibi yetkinliklerin bu tür kurumlardaki informal eğitimlerin ve müfredatların içerisinde ne kadar yer aldığı hususu soru işareti olarak durmaktadır. Bu minvalde, bu çalışma bir vakıf kurumunu durum çalışması yöntemiyle inceleyecektir. Bu amaçla, nitel durum çalışması yürütülerek incelenen vakıftaki eğitim süreçlerinde aktif rol alan eğitmen ve yöneticiler ile bu eğitimleri alan öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular olarak ise müfredatın güncel olmaması, eğitim süreçlerini iyileştirmek adına eğitici eğitimleri ve toplantıları, kaynak dokümanların güncellenmesi, mekanların fiziki durumunun iyileştirilmesi gibi temalar öne çıkmaktadır. Sonuç olarak çağın önemi ve nitelik açısından sivil toplum kuruluşları (STK) ve vakıflarda eğitimin ve faaliyetlerin her safhasında güncel yetkinlik ve becerilerin desteklenmesi, donatılması önem arz etmektedir. Bu çalışma vesilesi ile eğitimi destekleyen sivil toplum kuruluşları (STK) ve vakıf eğitimleri, çalışmalarının eksik kalınan noktalarına katkı sağlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Our world has reached a point where rapid change is occurring. These rapid changes have led to variability in needs. Education, on the other hand, stands as the keystone within all these changes. Especially, the place of informal education in our era has begun to increase compared to formal education. Particularly, the education provided by non-governmental organizations (NGOs) and foundations comes to the forefront in this context. This study examines the 21st-century learning skills in the education and activities provided by non-governmental organizations (NGOs) and foundations. There are issues of outdated methods and excellence problems in the educational processes of non-governmental organizations (NGOs) and foundation institutions. The extent to which competencies such as innovation and creativity, critical thinking, collaboration and communication, and problem-solving are included in the informal education and curricula of such institutions remains a question mark. In this context, this study will examine a foundation institution using the case study method. For this purpose, semi-structured interviews were conducted with trainers and managers who play an active role in the educational processes of the examined foundation, as well as with the students receiving these educations. The findings highlight themes such as the outdated nature of the curriculum, trainer training and meetings to improve educational processes, updating of resource documents, and improvement of the physical condition of facilities. As a result, it is important to support and equip contemporary competencies and skills at every stage of education and activities in non-governmental organizations (NGOs) and foundations, in terms of the significance and quality of the era. Through this study, it is aimed to contribute to the points that are lacking in the educational efforts of non-governmental organizations (NGOs) and foundations.