Girişimcilik eğilimi ve makyavelist kişilik tipi ilişkisinin X, Y ve Z kuşakları kapsamında incelenmesi
Investigation of the relationship between entrepreneurship tendency and machiavellian personality type within the scope of X, Y and Z generations
- Tez No: 897747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Etik kuralları yok sayarak hedefe ulaşmak için yapılan her yolu mubah sayan ve 20. yüzyıldan bugüne kadar bilinirliği giderek artan Makyavelist kişilik tipi günümüzde etkisini sürdürmeye devam etmektedir. Bu çalışmada X, Y ve Z Kuşağı bireylerin Makyavelist kişilik eğilimleri ele alınarak, bu eğilimlerin girişimci kişilik özelliklerini nasıl etkilediğini açıklamaya çalışılmıştır. Ariket uygulanarak anket sonuçlan ele alınmıştır. Bu yapılan çalışmada araştırma evreninde ulaşılan bulgulardan makyavelizm ve girişimcilik eğilimini etkileyen aşamaları ve bu aşamaların anlamlı farklılıklar oluşturduğu demografik özelliklerini tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Machiavellian personality type, which considers every way to achieve the goal by ignoring ethical rules permissible and has been gaining awareness since the 20th century, continues to be effective today. In this study, Machiavellian personality tendencies of X, Y and Z Generation individuals were discussed and it was tried to explain how these tendencies affect entrepreneurial personality traits. The results of the survey were discussed by applying the questionnaire. In this study, it aims to determine the stages that affect Machiavellianism and entrepreneurship tendency from the findings reached in the research universe and the demographic characteristics of these stages that create significant differences.