Bazı makromantar türlerinin biyolojik aktivitelerinin ve yağ asidi kompozisyonlarının belirlenmesi
Determination of biological activities and fatty acid compositions ofsome macrofungi species
- Tez No: 897788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YÜRÜMEZ CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında doğal olarak yetişen beş farklı mantar türünün moleküler yöntemlerle tanımlanması, toplam fenolik bileşik içeriklerinin tayin edilmesi, serbest radikalleri giderme ve metal iyonlarını indirgeme prensiplerine dayalı dört farklı yöntemle antioksidan aktivitelerinin tespit edilmesi ve gaz kromatografi-kütle spektrometri (GC-MS) yöntemi ile yağ asidi kompozisyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. DNA dizi analizi verilerine göre çalışmada kullanılan mantar türleri Tuber aestivum (Wulfen) Spreng, Terfezia claveryi Chatin, Agaricus arvensis Schaeff., Coprinus comatus (O. F. Müll.) Pers ve Bovistella utriformis (Bull.) Demoulin & Rebriev olarak tanımlanmıştır. Mantarların metanol ekstraktları ile gerçekleştirilen analizler sonucunda en yüksek fenolik bileşik içerik, DPPH süpürme aktivitesi ve CUPRAC kapasitesi sırasıyla 11,7190±0,147 mg GAE/mL, 1,9717±0 mmol TE/mL ve 4,1798±0,155 mmol TE/mL ile B. utriformis'te belirlenirken enyüksek ABTS giderimi ve PFRAP aktivitesi A. arvensis'te sırasıyla 0,7606±0,019 mmol TE/mL ve 4,4636±0,108 mmol AAE/mL olarak belirlenmiştir. GC-MS analizleri mantar türlerinde linoleik ve oleik doymamış yağ asitleri ile palmitik ve stearik doymuş yağ asitlerinin baskın bir şekilde bulunduğunu ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to identify five different naturally growing mushroom species by molecular methods, to determine their total phenolic compound contents, to determine their antioxidant activities by four different methods based on free radical scavenging and metal ion reducing principles and to determine their fatty acid compositions by gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) method. According to DNA sequence analysis data, the mushroom species used in the study were identified as Tuber aestivum (Wulfen) Spreng., Terfezia claveryi Chatin, Agaricus arvensis Schaeff., Coprinus comatus (O. F. Müll.) Pers and Bovistella utriformis (Bull.) Demoulin & Rebriev. The highest phenolic compound content, DPPH scavenging activity and CUPRAC capacity were determined in B. utriformis with 11.7190±0.147 mg GAE/mL, 1.9717±0 mmol TE/mL and 4.1798±0.155 mmol TE/mL, respectively, while the highest ABTS removal and PFRAP activity were determined in A. arvensis with 0.7606±0.019 mmol TE/mL and 4.4636±0.108 mmol AAE/mL, respectively. GC-MS analyses revealed that linoleic and oleic unsaturated fatty acids and palmitic and stearic saturated fatty acids were predominant in mushroom species.