Çanakkale ilinde pestisitlerin çevresel ve toksikolojik risklerine karşı çiftçilerin duyarlılıklarının araştırılması
Investigation of the sensitivity of farmers to the environmental and toxicological risks of pesticides in Çanakkale province
- Tez No: 897795
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünya genelinde nüfusun hızlı bir şekilde artması sebebiyle gıda ihtiyacı artmaktadır. Bu sebeple üretimde birim alandan maksimum verimi elde etmek zaruri hale gelmiştir. Bitkisel üretimde kayıplara yol açan zararlı organizmalara karşı pestisitler yüksek etki göstermesi sebebiyle tercih edilmektedir. Fakat bilinçsiz pestisit kullanımının insan ve çevre sağlığına verdiği zararlar gün geçtikçe artmaktadır. Bu sebeple Çanakkale İlinde pestisitlerin çevresel ve toksikolojik risklerine karşı çiftçilerin duyarlılıkları araştırılmıştır. Anket uygulanacak kişi adedi Oran Ortalamalarına Dayalı Basit Tesadüfi Örnekleme Metodu ile 270 kişi (%90 güven aralığında) olarak hesaplanmıştır. Çiftçilerin pestisitlerin risklerine karşı olan bilinç düzeylerinin belirlenmesi için Dörtlü Likert Skalası kullanılmış, %1,85'i için düşük, %25,18'i için orta, %66,29'u için yüksek ve %6,67'si için çok yüksek olarak hesaplanmıştır. Yaş, çiftçilik süresi, arazi büyüklüğü, tarım tipi ve eğitim düzeyinin çiftçilerin bilinç düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemek için Khi-Kare (x2) testi kullanılmış, eğitim düzeyi önemli bulunmuştur. Çiftçilerin diğer özelliklerine bakıldığında, %35,5'i 55-65 yaş aralığındadır. Eğitim düzeylerine bakıldığında en yüksek oran %47,8 ile ilkokul mezunlarına aittir. Çiftçilerin, %45.2'si ilaçlama sırasında koruyucu ekipman kullandığını, %15.9'u MRL hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtmiştir. Bu bulgulara göre çiftçilerin pestisit kullanımı ve pestisitlerin olası riskleri konusunda eğitime ihtiyaç duydukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid increase in worldwide population, the need for food is increasing. For this reason, it is necessary to get maximum yield from per unit capital area in production. Pesticides are frequently preferred due to high effectiveness against pests that cause losses in crop production. However, the damages caused by unconscious pesticide use to human and environmental health are increasing day by day. For this reason, farmers' awerness to the environmental and toxicological risks of pesticides in Çanakkale Province was investigated. The number of people to be surveyed was calculated as 270 (90% confidence level) people by Simple Random Sampling Method based on Proportion Averages. A four-point Likert scale was used to determine the level of awareness of farmers about the risks of pesticides and it was calculated as low for 1,85%, medium for 25,18%, high for 66,29% and very high for 6,67%. The Khi-Square (x2) test was used to investigate the effect of age, farming duration, land size, farming type and education level on farmers' awareness levels, and only education level was found significant. When other characteristics of the farmers were analyzed, 35,5% of them were between the ages of 55-65. When the education level is analyzed, the highest rate belongs to primary school graduates with 47,8%. Among the farmers, 45,2% stated that they used protective equipment during spraying and 15,9% stated that they had information about MRL. According to these findings, it was concluded that farmers need training on pesticide use and potential risk of pesticides.