Genelleştirilmiş kompleks sayılarla düzlemsel mekanizmalar ve uygulamaları
The planar mechanisms with generalized complex numbers and their applications
  1. Tez No: 897799
  2. Yazar: CÜNEYT BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KUŞAK SAMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde, ilk bölüm giriş kısmına ayrılıp konu ile ilgili literatür özeti, temel tanım ve teoremler ele alınmıştır. Dört kollu mekanizmaların oluşturduğu eğriler, Geogebra yazılımı kullanılarak ve dört kollu materyaller oluşturularak elde edilmiştir. Dört kollu mekanizmaların konum, hız ve ivme analizi genel denklemleri analitik ve karmaşık düzlemde incelenmiştir. Tezin orijinal kısmında dört kollu mekanizmaların genelleştirilmiş kompleks sayılar yardımıyla analizi Öklid, Galile ve Lorentz düzleminde incelenmiştir. Ayrıca Geogebra yazılımı kullanılarak kinematik analiz ve hareket simülasyonları oluşturulmuştur. Öklid düzleminde dört kollu mekanizmaların dışında başka birçok mekanizma da oluşturularak mekanizmaların çalışırken oluşturduğu eğriler Geogebrada oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the first chapter is devoted to the introduction and the literature summary, basic definitions and theorems on the subject are discussed. The curves formed by four bar mechanisms were obtained by using Geogebra software and creating four bar materials. The general equations of position, velocity and acceleration analysis of four bar mechanisms were examined in analytical and complex planes. In the original part of the thesis, the analysis of four bar mechanisms with the help of generalized complex numbers was examined in the Euclidean, Galilean and Lorentz planes. Additionally, kinematic analysis and motion simulations were created using Geogebra software. Many mechanisms other than four bar mechanisms were created in the Euclidean plane using the Geogebra software, and the curves created by the mechanisms while working were created in Geogebra.