Özel eğitim gereksinimli bireylerin tanınmasına yönelik mobil uygulama önerisi
Mobile application recommendation for recognition of individuals with special educational needs
  1. Tez No: 897802
  2. Yazar: İLYAS KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin dil konuşma becerileri ve kendilerini ifade etmedeki sınırlılıklarına karşı, vatandaşlık numarası gibi sadece bireyin kendisine özgü olacak şekilde tasarlanmış sevgi izleri oluşturulmuştur. Orta- ağır düzeyde yetersizliği olan (görme, işitme, hafif ve ağır otizm ve zihinsel yetersizlik) bireyler için bilek üstüne belli bir sistematiğe göre geliştirilmiş, rakamlardan oluşan kalıcı boya (dövme) yapılmaktadır. Bu sisteme sevgi izi adı verilmiştir. Sevgi İzi'ni okuyabilmek ve gerekli verilere ulaşmak için tez kapsamda bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Geliştiren mobil uygulama ile engelli bireylerin kaybolmaları durumunda bireylerin bileklerinde bulunan kodun sisteme girilerek, kişinin adres, iletişim, aile ve ilaç gibi önemli bilgilerine hızlı ve doğru bir şekilde ulaşılabilmesi sağlanacaktır. Teze konu olan bu uygulama kapsamında özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin güvenlik sorunlarına web tabanlı mobil uygulama sistemi açıklanacaktır. Anlatılacak olan sistem ile akademik hayatın en önemli unsuru olan doğru bilgi ve güvenlik sorunlarına çözmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Love trace, designed to be unique to the individual, such as a citizenship number, have been created against the language speaking skills and self-expression limitations of individuals in need of special education. For individuals with moderate-severe disabilities (visual, hearing, mild and severe autism and mental disabilities), a permanent paint (tattoo) consisting of numbers is made on the wrist according to a certain system. This system is called love mark. A mobile application has been developed within the scope of the thesis to be able to read the Love Mark and access the necessary data. With the developed mobile application, in case of loss of disabled individuals, the code on the wrists of the individuals will be entered into the system and important information such as address, contact, family and medication of the person will be accessed quickly and accurately. Within the scope of this application, which is the subject of the thesis, a web-based mobile application system will be explained for the security problems of individuals in need of special education. The system to be explained aims to solve the problems of correct information and security, which are the most important elements of academic life.