Investigation of functional contribution of H1E In EMT and MET
EMT ve MET'de H1E'nin fonksiyonel katkısının incelenmesi
- Tez No: 897805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİ ALOTAİBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Epitelyal mezenkimal dönüşüm (EMT) ve mezenkimal epitelyal dönüşüm (MET) süreçleri normal gelişim, yara iyileşmesi ve tümorigenez gibi birçok önemli fizyolojik ve patolojik süreç açısından önem taşıyan farklı iki biyolojik olaydır. Bu süreçler genomik düzeyde bir değişikliğe neden olmaksızın, hücre kimliğini bütünsel olarak değiştirmektedir. Bu değişim epigenetik mekanizmalar ile düzenlenmektedir. Başlıca epigenetik düzenlemelerden biri olan kromatin konformasyonu; ökaryotik hücrelerde DNA'nın kromatine katlanmasını sağlayan, pozitif yüklü proteinler olan histon etkileşimleriyle modüle edilir. Kromatin, küçük bir DNA parçası, bağlayıcı histon ve kor histon oktamer kompleksinden oluşan nükleozom adlı yapının tekrarlarından oluşup konformasyonel statüsüne bağlı olarak gen ifadesini regüle etmektedir. H1E bağlayıcı histon H1 ailesinin bir üyesi ve replikasyon bağımlı histonları alt grubunun bir üyesi olup, yokluğunda hücre proliferasyonun negatif etkilendiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra bu gendeki protein doz düşümüne veya hatalı protein üretimine sebebiyet veren mutasyonların beyin başta olmak üzere bazı organların gelişim ve fonksiyon bozukluklarına neden olduğu tespit edilmiş ve otizm spektrum bozukluğu ile ilişkilendirilmiş, spesifik bir C-terminal mutasyonu bireylerde gösterdiği ortak fenotip ve klinik tablo ile Rahman sendromu olarak tanımlanmıştır. H1E proteininin disregülasyonunun gelişimsel süreçler üzerindeki negatif etkisi tespit edilmiş olmasına rağmen, EMT ve MET üzerinde ki etkileri ve etki mekanizması karanlıkta bırakılmıştır. Bu çalışma, Rahman Sendromunda gözlemlenen patojenik H1E varyantının varlığı ve H1E yokluğuna odaklanarak EMT ve MET'teki fonksiyonel rollerini araştırmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Epithelial-mesenchymal transition (EMT) and mesenchymal-epithelial transition (MET) are cellular reprogramming events, interrelated but not directly antagonistic. These biological processes are crucial for numerous physiological and pathological mechanisms, including development, wound healing, and tumorigenesis. These processes significantly alter cellular identity without any changes at the genomic level. Various factors, including transcription factors and epigenetic mechanisms, control these transitions. Chromatin conformation, a primary epigenetic regulation, is modulated by the dynamics of histones, the positively charged proteins that fold DNA into chromatin in eukaryotic cells. The fundamental units of chromatin, nucleosomes, are comprised of a DNA fragment, a linker histone, and an octameric core histone complex. These structures play a crucial role in regulating gene expression through their conformational state. H1E linker histone is a member of the H1 family and replication-dependent histones. In the absence of this protein, cell proliferation is negatively affected. Furthermore, mutations in this gene cause dose reduction or truncated protein production, resulting in developmental and functional disorders in specific organs, particularly the brain, and haploinsufficiency of this protein has been associated with autism spectrum disorder. Additionally, patients with a specific C-terminal mutation in H1E and similar clinical outcomes have been identified as having Rahman Syndrome. Although the adverse effects of H1E dysregulation have been established, its effects and mechanism of action on EMT and MET remain unclear. This study aimed to investigate the functional roles of H1E in EMT and MET, with a focus on the absence and presence of the pathogenic H1E variant observed Rahman Syndrome.