İkna edici söz edimlerinin satın alma niyetine ve davranışına etkisi: Moda ve kozmetik sektöründeki Instagram influencer'ları üzerine bir araştırma
An analysis of fashion and cosmetic instagram influencers' posts within the scope of persuasive speech act theory
  1. Tez No: 897811
  2. Yazar: AYDAN İSMİHAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ÖZDEN ÖZDEMİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sosyal medyada influencerlar, gerçek deneyimlerinden, duygularından ve uzmanlık bilgilerinden yararlanarak ürünleri önerirler zira özgün ve hikâye anlatan içerik daha ikna edicidir ve takipçileriyle güvene dayalı bir sosyal ilişki kurmalarına yardımcı olur. Araştırmalar göstermiştir ki, paylaşımlarda ne kadar sade, doğal görünürler; sade ve ikna edici bir dil kullanırlarsa o kadar başarılı olurlar. Bu çalışma influencerların gönderilerinde kullandıkları anlatımları analiz ederek, tanıtımını yaptıkları ürünlerin, satın alma karar sürecinde takipçilerinin satın alma davranışına etkilerini incelemektedir. Bu bağlamda gündelik dil felsefesi yaklaşımının temelini oluşturan Söz Edimleri Teorisinden faydalanılmıştır. John Searle'ün geliştirdiği söz edimleri teorisi kapsamında Türkiye'de en çok ödül almış üç influencerın gönderileri içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve takipçileriyle derinlemesine mülakat yapılmıştır. Ayrıca mülakat sırasında satın alma kararı ile ilgili bir form doldurtulmuş ve bu form SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
On social media, influencers use their experiences and expertise to recommend products because authentic and storytelling content is more persuasive and helps them build a trusting social relationship with their followers. Research has shown that the simpler and more natural they appear in their posts, and the more they use plain and persuasive language, the more successful they are. However, which aspects of Instagram posts increase the influencer's influence remains unclear. In this context, Speech Act Theory was used as the basis of the Ordinary Language Philosophy approach. Within the scope of the speech act theory developed by John Searle, the posts of the three most awarded influencers in Turkey were examined using content analysis, and in-depth interviews were conducted with their followers. In addition, a form regarding the purchasing decision was filled out during the interview, which was analyzed using the SPSS 22.0 program.