38 numaralı Kütahya Şer'iyye sicil defterinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Transcription and analysis of Kütahya record of religious affairs numbered 38
- Tez No: 897818
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİNGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 547
Özet
Bu çalışma 19. yüzyılın ortasında Kütahya şehrini sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan incelemeyi amaçlamaktadır. Bu değerleri ortaya çıkarmak amacıyla H 1279-1281 M 1863-1865 tarihli 38 numaralı Kütahya Şer'iyye sicili seçilmiştir.Şehrin yönetiminde 19. yüzyıl idari siteminin taşradaki yansımaları görülmektedir.İncelenen sicilden hareketle, Şehirdeki ticari faaliyetlerin, kale ve çevresinde yoğunlaştığı anlaşılmaktadır. Kütahya'da gayrimüslim ve müslümanların bir arada yaşadığı, çok eşliliğin olmadığı, boşanmış kadınların ve yetim kalmış çocukların korunduğu görülmektedir.Çalışma, yetim çocukların haklarının korunmasına dair pratikleri Kütahya örneğinde gösterir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the city of Kütahya in the middle of the 19th century from a social, cultural and economic perspective. In order to reveal these values, the Kütahya Sharia register numbered 38 dated 1279-1281 H 1863-1865 M was selected.In the management of the city, reflections of the 19th century administrative system in the provinces can be seen.Based on the registry examined, it is understood that commercial activities in the city are concentrated in the castle and its surroundings. It is seen that non-Muslims and Muslims live together in Kütahya, there is no polygamy, divorced women and orphaned children are protected. The study shows the practices of protecting the rights of orphaned children in the example of Kütahya.