Türkiye ve İngiltere'de ilköğretim fen bilimleri ders kitaplarında fizik konularına ait çoklu temsillerin incelenmesi
Examination of multiple representations of physics subjects in elementary science textbooks in Turkey and England
  1. Tez No: 897819
  2. Yazar: HATİCE ELMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER DİDİŞ KÖRHASAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de ve İngiltere'de 2022-2023 eğitim-öğretim yılında ilköğretimde (ilkokul ve ortaokul) kullanılan fen bilimleri ders kitaplarında fizik konularına ait çoklu temsillerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada öğretim programı doğrultusunda ilköğretim düzeyleri için yazılmış, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında kullanımı onaylanan ve Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) öğretmen ve öğrencilerin kullanımına sunulan fen bilimleri ders kitapları ile İngiltere'de ilköğretim düzeyinde yazılmış ders kitapları amaçsal örneklem ile belirlenmiştir. Bu araştırmanın örneklemi, Türkiye'de (3. sınıftan 8. sınıfa kadar) ve İngiltere'de ilköğretim düzeylerinde (4. sınıftan 8. sınıfa kadar) kullanılan fen bilimleri ders kitaplarıdır. Bu araştırma, doküman incelemesi yöntemi ile nitel olarak yürütülmüştür. Doküman analizinde öncelikle incelenecek olan kodlar uzman görüşü alınarak belirlenmiştir. Bu kodlara uygun içerik analizi yapılmıştır. İçerik analizi sonucu nitel veriler ortaya çıkarılmış, nitel verilere uygun sayısal değerler verilerek nicel veri (nominal) haline getirilmiştir. İki kodlayıcı tarafından derecelendirilenverilerin güvenirlik analizleri yapılarak veri analizine geçilmiştir. Nicel verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testleri kullanılmıştır. Türkiye'deki ilköğretim fen bilimleri derslerinde kullanılan altı ders kitabının fizik konularını içeren toplam 664 sayfası ile İngiltere'deki ilköğretim fen bilimleri derslerinde okutulan beş ders kitabının fizik konularını içeren toplam 240 sayfası analize dahil edilerek tespit edilen 2776 temsil üzerinde analizler yapılmıştır. Türkiye'de ve İngiltere'de kullanılan ilköğretim fen bilimleri ders kitaplarında fizik konularına ait çoklu temsillerin en çok kullanılma durumu konu-kavram, kitapta kullanıldığı yer, temsil kategorisi, temsil türü, etkileşim türü, soyutluk derecesi, temsilin resmi niteliği, cinsiyet temsiliyeti, temsile metinde referans verilmesi, amaçladığı anlamsal ilişki ve kullanım amacına göre benzer iken sınıf düzeyi, etnik temsiliyeti ve başlıklandırmaya göre farklıdır. Türkiye'de ve İngiltere'de kullanılan ilköğretim fen bilimleri ders kitaplarında fizik konularına ait çoklu temsillerin dağılımı soyutluk derecesi, temsilin resmi niteliği, cinsiyet temsiliyetine göre benzer iken, sınıf düzeyi, konu-kavram, kitapta kullanıldığı yer, temsil kategorisi, temsil türü, etkileşim türü, etnik temsiliyeti, temsile metinde referans verilmesi, başlıklandırma, amaçladığı anlamsal ilişki ve kullanım amacına göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the multiple representations of physics topics in science textbooks used in elementary education (primary and middle school) in Turkey and England in the 2022-2023 academic year. In the study, science textbooks written for elementary education levels in line with the curriculum, approved by the Republic of Türkiye Ministry of National Education (MEB) for use in the 2022-2023 academic year and made available to teachers and students on the Education Information Network (EBA), and textbooks written at elementary education level in the UK were determined by purposive sampling. The sample of this research is the science textbooks used in Turkey (from 3rd grade to 8th grade) and in England at the elementary education level (from 4th grade to 8th grade). This research was conducted qualitatively using the document analysis method. The codes were first determined by assessing expert's opinions in the document analysis. Content analysis was performed by these codes. The content analysis revealed qualitative data, which were transformed into quantitative data (nominal) by giving appropriate numerical values. Reliability analysis of the data graded by two coders was performed, and data analysis was started.Chi-square tests were used to compare quantitative data. A total of 664 pages of six textbooks used in elementary science courses in Turkey and 240 pages of five textbooks used in elementary science courses in the United Kingdom were included in the analysis, and 2776 representations were analysed. The most frequent use of multiple representations of physics topics in elementary science textbooks used in Turkey and England is similar according to the topic, location, category of representation, type of representation, interactivity, abstraction, formality of the representation, gender representation, indexical references, semantic relations, and aim of use. At the same time, it is different according to the grade level, ethnic representation, and captions. While the distribution of multiple representations of physics topics in elementary science textbooks used in Turkey and England is similar according to the abstraction, the formality of the representation, and gender representation, it differs according to the grade level, topic, location, category of representation, type of representation, interactivity, ethnic representation, indexical references, captions, semantic relations, and aim of use.