Mikrokontrolör tabanlı çoklu sensör ölçüm sistemi ile giyilebilir vücut duruş analiz sistemi tasarımı
Design of microcontroller-based multi-sensor measuring system for wearable body posture analysis
- Tez No: 897817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde, mikrodenetleyici kontrollü Mikro Elektromekanik Sistem (MEMS) tabanlı sensörler bulunan mobil kullanımlı bir yelek tasarımı sunulmuştur. Tezde tüm çalışmalar ve ölçümler model üzerinden yapılmıştır. Sensörler, yelek üzerine kişiselleştirilebilir şekilde sırt ve omuz bölgesine konumlandırılabilmektedir. Yelek, kullanıcısının bozuk duruşunu sensörler aracılığıyla tespit edebilmekte ve eğim değişimlerini kaydedebilmektedir. Kaydedilen veriler, mikrodenetleyici tarafından alınarak bilgisayar ortamında ve mobil uygulama üzerinde analiz edilebilmektedir. Doğru ve kararlı çalışmayı sağlamak adına çeşitli senaryolar üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu senaryolar kapsamında, yatay ve dikey düzlemde sensör veri değişimleri incelenmiştir. Çalışmalar sonucunda, bedenin doğru ve sağlıklı duruşu sensörlerden elde edilen veriler ve kaynak bilgiler ışığında belirlenmiştir. Yeleğin, omurga sağlığının takibi ve duruş bozukluklarının tespitinde kullanılması hedeflenmiştir. Mobil kullanımla kişiye sağlıklı duruş farkındalığı kazandırılmakta ve kişi olası kalıcı duruş bozukluklarına karşı önlem alabilmektedir. Duruş kontrollerini ve takibini kolaylaştırmak amacıyla giyilebilir ve mobil kullanım destekli bir yeleğin, insan omurga sağlığına fayda sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Sırt iskelet yapısındaki fiziksel rahatsızlıklara çözüm bulmak için erken teşhis ile bireyin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design of a mobile wearable vest equipped with microcontroller-controlled Micro-Electromechanical Systems (MEMS) based sensors. All the studies and measurements in the thesis were conducted through the model. The sensors can be personalized and positioned on the back and shoulder areas of the vest. The vest is capable of detecting the user's poor posture and recording inclination changes through the sensors. The recorded data can be received by the microcontroller and used in computer software and mobile applications for interpretation. To ensure accurate and stable operation, various scenarios were studied. These scenarios involved examining sensor data changes in both horizontal and vertical planes. As a result of these studies, correct and healthy posture was determined based on sensor data and reference information. The vest is intended for use in monitoring spinal health and detecting posture disorders. By utilizing mobile usage, the vest raises awareness of healthy posture in the user, helping them take preventive measures against potential permanent posture disorders. The conclusion is that a wearable and mobile-compatible vest will benefit human spinal health by making posture control and monitoring easier. The aim is to facilitate early diagnosis and improvement of physical ailments in the spinal structure.