Üç boyutlu yazıcılar ile üretilen malzemelerin sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilmesi
Joining materials produced with three-dimensional printers using friction mix welding
  1. Tez No: 897829
  2. Yazar: CİHAN ALTUOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZHAN ANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada; 3B basılmış PLA Plus parçaların sürtünme karıştırma kaynağıyla birleştirilmesinde, parça doluluk oranlarının (%20, %40, %60, %80 ve %100) kaynak mukavemetine etkisi değerlendirilmiştir. Sürtünme karıştırma kaynağı işlem parametrelerinin (ilerleme hızı: 50 ve 100 mm/dak ve dönme hızı: 1000 ve 1500 dev/dak), sürtünme karıştırma kaynağının yapısı ve mekanik özellikleri üzerindeki etkilerini incelemek için çekme testleri ve sıcaklık ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kaynak bölgesindeki kusurları tespit etmek için görsel incelemeler yapılmıştır. Doluluk oranlarına göre referans olarak verilen PLA Plus numunelerine kıyasla en yüksek kaynak mukavemetleri sırasıyla %80, %60 ve %100 doluluk oranında (sırasıyla 29.4 MPa, 17.47 MPa ve 41.12 MPa ve %112.38, %97.48, %87.04 verimlilik) elde edilmiştir. Sonuç olarak düşük doluluk oranlarında (%20 ve %40) kaynak kalitesinin olumsuz etkilendiği ve kaynak bölgesinde yüzey tünel kusurunun oluştuğu belirlenmiştir. Sürtünme karıştırma kaynağında kaynak kalitesinin işlem sırasında ortaya çıkan sıcaklıktan önemli derecede etkilendiği belirlenmiştir.Yapılan çalışma, özellikle 3B yazıcıda farklı doluluk oranlarında basılan parçaların sürtünme karıştırma kaynağıyla birleştirilebilir olduğunu ve doluluk oranlarının optimizasyonu ile kaynak işleminin verimliliğinin artırılabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, the effect of partin fillratio (20%, 40%, 60%, 80%, and 100%) on the welding strength of 3D printed PLA Plus parts was evaluated through friction stir welding (FSW).Tensile tests and temperature measurements were carried out to examine the effects of friction stir welding process parameters (feedspeed: 50 and 100 mm/min and rotation speed: 1000 and 1500 rpm) on the structure and mechanical properties of friction stir welding. Moreover, visualin spections were performed todetect defects in the weldarea. Comparedtothe PLA Plus samples given as reference according to the infillratios, the highest welding strengths were obtained at 80%, 60% and 100% infillratios (29.4 MPa, 17.47 MPa and 41.12 MPa and 112.38%, 97.48%, 87.04% efficiency, respectively).As a result, it was determined that at lowinfillratios (20% and 40%), the weld quality was negatively affected, and a surface tunnel defect occurred in the weldarea. It has been determined that the weldquality in FSW is significantly affected by the temperature occurring during the process. The study has shown that partsprinted at different infill ratios, especiallyon a 3D printer, can be combined with friction stir welding and that the efficiency of the welding process can be increased by optimizing the infillratios.