Amerika birleşik devletleri ve Avrupa Birliği'nin iklim krizine yönelik politikaları: Karşılaştırmalı bir analiz
Policies of the United States and the European Union for the climate crisis: A comparative analysis
  1. Tez No: 897828
  2. Yazar: KÜBRA DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN UYSAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çevre sorunları, teknolojinin neden olduğu gelişim ile artış göstermiş ve özellikle Sanayi Devrimi sonrasında insan hayatını tehdit eder niteliğe gelmiştir. İklim değişikliği kavramı dünyanın doğal süreçlerinden biri olmasına rağmen, günümüzde yaşanılan bu değişiklik artık doğal süreçten çıkmış, insanların neden olduğu bir“ekolojik kriz”haline gelmiştir. Bu krizin yaşanmasının tarihsel sorumluları ise gelişmiş ülkelerdir. Krizin daha fazla insan hayatını tehdit etmemesi ve doğal sürecin ve çevrenin korunması için uluslararası arenada aktörlerin aldıkları kararlar ve uyguladıkları politikalar oldukça önemlidir. Bu çalışmada en çok sera gazı emisyonu üreten ve ekolojik krize yol açan kapitalist sistemin başlangıcı sayılabilecek ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri ve bünyesinde beş farklı gelişmiş ülkeyi barındıran Avrupa Birliği'nin politikalarına odaklanılmıştır. Aktörlerin iklim politikaları uygularken nelere dikkat ettikleri, bu politika kararlarını ne şekilde aldıkları ve uyguladıkları, uygulayamadıkları politikaların arkasında yatan nedenler gibi sorulara cevap aranmıştır. Literatür taraması ile yapılan bu çalışmanın temel amacı, küresel anlamda alınan politikaların başarıya ulaşamama nedeninin Neoliberalizm ve kapitalizm olduğunu ve iklim krizini durdurmak için neden ekososyalist politikaların benimsenmesi gerektiğini gözler önüne sermektir.
Özet (Çeviri)
Environmental problems have increased with the development caused by technology and have become a threat to human life, especially after the Industrial Revolution. Although the concept of climate change is one of the natural processes of the world, this change experienced today has now gone beyond the natural process and has become an“ecological crisis”caused by humans. The historical culprits of this crisis are developed countries. The decisions taken and policies implemented by actors in the international arena are very important in order to prevent the crisis from threatening human life any further and to protect the natural process and the environment. This study focuses on the policies of the United States, which is one of the countries that produces the most greenhouse gas emissions and can be considered the beginning of the capitalist system that causes the ecological crisis, and the European Union, which includes five different developed countries. Questions such as what actors pay attention to when implementing climate policies, how they make and implement these policy decisions, and the reasons behind the policies they cannot implement have been sought. The main purpose of this study, which is conducted through a literature review, is to reveal why the global policies have failed to achieve success due to Neoliberalism and capitalism, and why ecosocialist policies should be adopted to stop the climate crisis.