Mezunlarına göre ilahiyat eğitimi
Theology education according to graduates
  1. Tez No: 897834
  2. Yazar: FATMA BETÜL ÇEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışma, ülkemizde din hizmetleri ve din eğitiminin kaynağı olan ilahiyat fakültesi eğitiminin, ilahiyat fakültesi mezunlarınca değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma grubunu, Amasya ilinde görevli olan din görevlisi, DKAB ve meslek dersleri öğretmenleri ile ilahiyat fakültesi akademisyenlerinden oluşan 22 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Görüşmelerde elde edilen verilerin işlenmesi sonucunda, oluşturulan temalar ve kodlar rapor haline getirilmiştir. İlahiyat fakültesi mezunlarına gayri resmi olarak verilen 'ilahiyatçı' ismi belli özellikleri taşıyan kimlik olarak kabul edilmektedir. İlahiyatçı kimliğinin; dini bilgi ve yetkinlik sahibi, ahlak ve davranışıyla rol model, bilgi ve davranış uyumu olan birey olarak nitelendirilmektedir. Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerinin verimliliğini, kalabalık sınıf mevcutlarının ve farklı lise mezunlarındaki alt yapı eksikliğinin olumsuz etkilediği ifade edilmektedir. İlahiyat fakültelerindeki niceliksel artışın, katılımcıların çoğunluğu tarafından eğitimde kalitenin düşmesine sebep olduğu belirtilmiştir. İlahiyat fakülteleri ile MEB ve DİB arasında sınırlı düzeyde iş birliği olduğu ifadelerde yer almaktadır. Günümüz ilahiyat fakültelerinin; mesleki beklenti, aile baskısı ve imam hatip eğitimini devam ettirmek amacıyla tercih edildiği de görüşler arasındadır. İlahiyat fakültesi mezunları; DİB personeli, DKAB ve meslek dersleri öğretmeni ile akademisyen olarak istihdam edilmektedir. İstihdam alanlarının hepsine tek bir müfredatla mesleki yetkinlik kazanmış elemanlar yetiştirilmesi mümkün görünmemektedir. İstihdam alanlarının günümüzde çeşitlenmesi ve çağımız ihtiyaçlarının değişmesi ile mevcut müfredatın yetersizliği daha da artmıştır. İlahiyat fakültelerindeki müfredata, din hizmetleri elemanları için dini uygulamalarla ilgili derslerinin konulması, alan seçimi olmasa bile seçmeli derslerle alanların desteklenmesi müfredatın daha işlevsel hale gelmesini sağlayacaktır. Kontenjan sınırlaması ve yerleşme tercihinde baraj getirilmesi de öğrenci akademik seviyesini yükseltecektir. Öğrenci ve eğitim kalitesinin yükselmesiyle de ilahiyat fakültelerinin geleceği daha parlak olacaktır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the education provided by theology faculties, which are the source of religious services and religious education in our country, by theology faculty graduates. The study group consisted of 22 participants, including religious officials, DKAB (Religious Services Quality Assessment) personnel, vocational course instructors, and theology faculty academics working in the province of Amasya. The case study design, one of the qualitative research methods, was used in the study. Themes and codes were compiled into a report based on the processing of the data obtained from the interviews. The informal title 'theologian' given to theology graduates is considered as an identity possessing certain characteristics. The theologian identity is characterized as an individual with religious knowledge and competence, serving as a role model with their ethics and behavior, and exhibiting harmony between knowledge and behavior. The effectiveness of Quranic studies and Arabic language courses is said to be negatively affected by large class sizes and the lack of infrastructure among graduates from different high schools. The increase in quantity in theology faculties has been stated by the majority of participants to have led to a decrease in the quality of education. Limited cooperation between theology faculties and the Ministry of National Education (MEB) and the Presidency of Religious Affairs (DİB) is mentioned. Current theology faculties are also chosen for professional expectations, family pressure, and to continue the imam-hatip (religious vocational high school) education. The graduates of theology faculties are employed as personnel of the Presidency of Religious Affairs, vocational course instructors, and academics. It seems impractical to produce professionals with competence in all employment areas with a single curriculum. The inadequacy of the current curriculum has further increased with the diversification of employment areas and changing needs of our time. Adding practical courses related to religious ceremonies for religious service personnel to the curriculum of theology faculties and supporting fields with elective courses, even if there is no specific field selection, will make the curriculum more functional. Implementing quota restrictions and introducing a threshold score for university preferences score will also elevate the academic level of students. With the improvement of student and education quality, the future of theology faculties will be brighter.