Öğretim üyeleri, öğrencileri ve mezunlarına göre ilahiyat, ilahiyatçı ve ilahiyat eğitimi
According to the faculty of divinity academians, students and graduates divinity, divine and divinity education
  1. Tez No: 727783
  2. Yazar: AYŞE ÇALAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 511
Özet
İlahiyat nedir, ilahiyatçı kimdir ve bu kavramlar üzerinde şekillenecek ilahiyat eğitimi nasıl olmalıdır sorularına cevap aranan bu çalışmada nitel araştırma yönteminin durum çalışması deseni kullanılmış ve 15 öğretim üyesi, 9 ilahiyat fakültesi son sınıf öğrencisi ve istihdam edilen 8 ilahiyat fakültesi mezunu ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda ilahiyat kavramı; kavramsal, kurumsal, akademik açılardan değerlendirilmiş ve çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. İlahiyatçı kavramı ise öncelikle mesleki bir kavram olup olmadığı konusunda değerlendirilmiştir. Ardından bilim insanı olmak ile ilahiyatçı olmak arasındaki ilişki incelenmiş, ideal ilahiyatçının nasıl olması gerektiği yönündeki bulgular yoruma tabi tutulmuştur. İlahiyatçının toplumsal ve bireysel yönlerinin de detaylı bir şekilde incelendiği çalışmada mevcut öğrenci profili de ilahiyatçı olma nitelikleri açısından değerlendirilmiştir. İlahiyat eğitimi kısmında ise ilk olarak, ilahiyat eğitimine girişte sorulması gereken temel sorular ile ilgili bulguların yorumlaması yapılmıştır. Sonraki bölümlerde ise; ilahiyat eğitiminin amaç ve hedefleri, program yapılanması, ders anlayışı ve bu eğitimin mezunlarına kazandırdıkları ile ilgili bulgu ve yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which sought answers to the questions of what is theology, who is the theologian, and how the theology education should be shaped on these concepts, the case study pattern of the qualitative research method was used. Semi-structured interviews were conducted with 15 faculty members, 9 theology faculty senior students and 8 employed theology faculty graduates. As a result of the analysis of the data obtained, the concept of theology; conceptual, institutional and academic aspects were evaluated and various findings were reached. The concept of theologian has been evaluated primarily whether it is a professional concept or not. Then, the relationship between being a scientist and being a theologian was examined, and the findings on how the ideal theologian should be were interpreted. In the study, in which the social and individual aspects of the theologian were examined in detail, the current student profile was also evaluated in terms of being a theologian. In the section of theology education, firstly, the findings related to the basic questions to be asked at the entrance to theology education were interpreted. In the next sections; Findings and comments about the aims and objectives of theology education, program structuring, course understanding and what this education brings to its graduates are included.