Trabzon 7 nolu Ambulans ve Acil Yardım İstasyonunda risk analizi ve değerlendirilmesi
Risk analysis and assessment in Trabzon Ambulance and Emergency Station number 7
  1. Tez No: 897839
  2. Yazar: GÜLSEREN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ambulans ve acil durum istasyonlarındaki risk analizi ve değerlendirmesi, acil tıbbi hizmetlerde (EMS) verimli ve güvenli operasyonlar sağlamanın önemli bileşenleridir. Bu süreçler, acil müdahale faaliyetleri sırasında ortaya çıkabilecek potansiyel risklerin belirlenmesini, değerlendirilmesini ve önceliklendirilmesini içerir. Risk analizinde hasta koşulları, çevresel tehlikeler, trafik koşulları ve ekipman arızaları gibi faktörler dikkate alınır. Kapsamlı risk değerlendirmeleri, EMS sağlayıcılarının belirlenen riskleri azaltmak için stratejiler geliştirmesine olanak tanır ve böylece hem hastaların hem de müdahale edenlerin güvenliğini artırır. Değişen koşullara ve ortaya çıkan tehditlere uyum sağlamak için proaktif risk analizinin yanı sıra sürekli değerlendirme ve inceleme de gereklidir. Protokollerin, ekipman bakımının ve personel eğitiminin düzenli olarak değerlendirilmesi, ambulans ve acil durum istasyonlarının çeşitli acil durumları etkili bir şekilde ele almaya hazır kalmasını sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca, EMS ekipleri içinde bir güvenlik farkındalığı kültürünün ve açık iletişimin teşvik edilmesi, potansiyel risklerin zamanında raporlanmasını ve ele alınmasını teşvik ederek genel operasyonel dayanıklılığa ve yüksek kalitede acil tıbbi bakım sağlanmasına katkıda bulunur. Acil yardım istasyonlarında risk analizinin önemi, risk analizinde Fine Kinney yönteminin önemi, risk analizinin katkıları konusunda hayati noktalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Risk analysis and assessment at ambulance and emergency stations are important components of ensuring efficient and safe operations in emergency medical services (EMS). These processes include identifying, assessing and prioritizing potential risks that may arise during emergency response activities. Factors such as patient conditions, environmental hazards, traffic conditions and equipment malfunctions are taken into account in risk analysis. Comprehensive risk assessments allow EMS providers to develop strategies to reduce identified risks, thereby improving the safety of both patients and responders. Continuous assessment and review, as well as proactive risk analysis, are required to adapt to changing conditions and emerging threats. Regular evaluation of protocols, equipment maintenance and staff training helps ensure ambulance and emergency stations remain prepared to effectively handle a variety of emergencies. Additionally, promoting a culture of safety awareness and open communication within EMS teams promotes timely reporting and addressing of potential risks, contributing to overall operational resilience and the delivery of high-quality emergency medical care. Vital points were mentioned about the importance of risk analysis in emergency aid stations, the importance of the Fine Kinney method in risk analysis, and the contributions of risk analysis.