Bilimsel muhakeme becerileri ile ilgili ulusal lisansüstü tezlerin tematik içerik analizi
Thematic content analysis of national graduate thesis related to scientific reasoning skills
- Tez No: 897869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilimsel muhakeme becerileri ile ilgili ulusal lisansüstü tezlerin incelenmesiyle günümüze kadar var olan durumu ortaya koyarak genel bir çerçeve oluşturmak; saklı kalan, niteliği anlaşılmayan becerilerin güncelliğinin sağlanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de yazılmış olan, YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanından erişimi sağlanabilen 74 ulusal lisansüstü tez oluşturmaktadır. Araştırmaya dâhil edilen ulusal lisansüstü tezler nitel araştırma yaklaşımı olan tematik analiz yöntemi kullanılarak derinlemesine incelenmiştir. İncelenen ulusal lisansüstü tezlerin tematik içerik analizi arama kelimeleri yıl, tez türü, eğitim alanı, araştırma desen/yöntem modeli, deneysel araştırma türü, öğrenme yöntemi, örneklem türü, örneklem büyüklüğü, veri toplama yöntemleri/araçları, veri analiz tekniği, araştırmaya dâhil edilen bilimsel muhakeme becerileri, sonuç ve tartışmalar ve öneriler olmak üzere 14 tema altında yapılmıştır. Elde edilen araştırma verileri tablolar yardımıyla yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde en fazla kullanılan arama kelimesinin“muhakeme becerileri”olduğu, tezlerin en fazla 2019 yılında yazıldığı, tez türünün en fazla yüksek lisans olduğu ve eğitim alanının en fazla matematik eğitimi olduğu tespit edilmiştir. Araştırma desen/yöntem modeline göre en fazla deneysel, deneysel araştırma türünde ise yarı deneysel desenin tercih edildiği, öğrenme yöntemi olarak argümantasyona dayalı öğrenmenin kullanıldığı belirlenmiştir. Örneklem türüne bakıldığında en fazla ortaokul öğrencilerinin tercih edildiği ve örneklem büyüklüğünde ise en fazla 0-25 aralığının tercih edildiği görülmüştür. Veri toplama yöntemlerine/araçlarına göre en fazla test tercih edildiği, veri analiz tekniğe göre ise geçerlik kullanıldığı belirlenmiştir. Araştırmaya en fazla dâhil edilen bilimsel muhakeme becerisinin matematiksel muhakeme becerilerinden matematiksel muhakeme olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç ve tartışmalara göre en fazla öğrenciye yönelik“bilimsel muhakeme becerilerinin geliştiği görülmüştür”sonuç ve tartışmasına ulaşıldığı, önerilere göre en fazla araştırmacılara yönelik“bilimsel muhakeme becerilerini geliştirmeye yönelik uygulamaların hazırlanması önerilmiştir”önerisine ulaşıldığı görülmüştür. Yapılan bu çalışmanın, gelecekte yapılacak olan çalışmalar için bilimsel muhakeme becerilerinin kullanımı hakkında ilgili kişilere yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Sonuçlardan yola çıkarak oluşturulan önerilerin mevcut uygulamaların iyileştirilmesi ve yeni çalışmalara ışık tutması noktasında olumlu yönde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to create a general framework by revealing the current situation of scientific reasoning skills by examining national postgraduate theses; it is to ensure that the skills that remain hidden and whose nature is not understood are kept up to date. For this purpose, the study group of the research consists of 74 national postgraduate theses written in Turkey and accessible from the YÖK National Thesis Center database. The national postgraduate theses included in the research were examined in depth using the thematic analysis method, which is a qualitative research approach. It was conducted under 14 themes: Thematic content analysis of the examined national postgraduate theses search words, year, thesis type, field of education, research design/method model, experimental research type, learning method, sample type, sample size, data collection methods/tools, data analysis technique, data included in the research scientific reasoning skills, results and discussions and suggestions. The obtained research data were interpreted with the help of tables. As a result of the findings, it was determined that the most used search word was“reasoning skills”, the theses were written mostly in 2019, the thesis type was mostly master's degree and the field of education was mostly mathematics education. According to the research design/method model, it has been determined that experimental design is the most preferred, quasi-experimental design is preferred in the experimental research type and argumentation-based learning is used as the learning method. When looking at the sample type, it was seen that secondary school students were mostly preferred and the 0-25 range was the most preferred sample size. It has been determined that tests are the most preferred among data collection methods/tools and validity is used according to data analysis technique. It was revealed that the scientific reasoning skill most included in the research was mathematical reasoning among mathematical reasoning skills. According to the results and discussions, it was seen that the most common results and discussions for students was“scientific reasoning skills have been observed to improve was reached”, according to the suggestions, it was seen that the most common recommendation for researchers was“preparation of applications to improve scientific reasoning skills”. It is thought that this study will guide relevant people about the use of scientific reasoning skills for future studies. Suggestions based on the results will contribute positively to improving existing practices and shedding light on new studies.