İşletmelerde kurumsallaşma, dijital dönüşüm ve işletme performansı ilişkisinin araştırılması: Küçük-orta-büyük ölçekli lojistik firmaları üzerine bir araştırma
Investigation of the relationship between institutionalization, digital transformation and perceived organizational performance in businesses: A research on small-medium-large scale logistics companies
  1. Tez No: 897880
  2. Yazar: AHMET ÖZGÜR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 413
Özet
Kurumsallaşma stratejileri, işletmelerin uyum sağlama kabiliyetini ve pazarlama eylemlerini etkileyerek performans üzerinde etkili olduğu gibi doğrudan da performansa etkide bulunduğu belirtilmektedir. Kurumsallaşma, çevredeki kaynakların örgütlerce daha çok kullanılabilir duruma gelmesini sağlamaktadır ve bu da işletme performansını olumlu yönde etkilediği dile getirilmektedir. Dijital dönüşüm ise, işletmeler için potansiyel olarak yeni olanaklar yaratabilir ve yeni gelişme ve büyüme yollarını teşvik edebilir ve değer zincirinde yeni bir anlayışa yol açabilir. Rekabet edebilmek ve rekabeti sürdürülebilir kılmak için işletmelerin kurumsallaşması ve dijital dönüşümleri, işletme performansını artırdığı belirtilmektedir. Bu bağlamda araştırmamızda kurumsallaşmanın işletme performansına etkisi ve dijital dönüşümün bu etkideki aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmamız genel olarak Türkiye'de dijital teknoloji bileşenlerini kullanan lojistik işletmelerini kapsamaktadır. Çalışmamıza konu olan örneklem grubumuz Lojistik sektörü içinde yer alan küçük-orta-büyük ölçekli işletmelerde istihdam edilen iş sahibi ve üst kademe yöneticiler olarak belirlenmiş ve lojistik firmalarında çalışan 684 katılımcının verileri analize dahil edilmiştir. Toplanan veriler SPSS ve AMOS paket istatistik programları ve SPSS PROCESS eklenti paketi makro programı ile analize tabi tutulmuştur. Yapılan Önyükleme (Bootstrap) Yanlılığı Düzeltilmiş Güven Aralığı (Önyükleme YD %95 GA) analizi sonucunda kurumsallaşma ve dijital dönüşümün işletme performansı üzerinde olumlu anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Kurumsallaşma boyutlarının her birinin işletme performansına etkisinde dijital dönüşümün aracılık etkisi olduğu diğer taraftan kurumsal yönetim, dijital dönüşüm ve müşteri boyutu arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkiler bakımından dijital dönüşümün tam aracılık etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is stated that institutionalization strategies affect performance by affecting the ability of businesses to adapt and marketing actions, and also directly affect performance. Institutionalization enables organizations to use resources in the environment more, and this is stated to positively affect business performance. Digital transformation can potentially create new opportunities for businesses and encourage new development and growth paths, and lead to a new understanding in the value chain. It is stated that institutionalization and digital transformation of businesses increase business performance in order to compete and make competition sustainable. In this context, the effect of institutionalization on business performance and the mediating role of digital transformation in this effect were examined in our research. Our research generally covers logistics companies that use digital technology components in Turkey. Our sample group, which is the subject of our study, was determined as business owners and senior managers employed in small-medium-large scale businesses within the logistics sector, and the data of 684 participants working in logistics companies were included in the analysis. The collected data were analyzed with SPSS and AMOS statistical package programs and SPSS PROCESS add-on package macro program. As a result of the Bootstrap Bias Corrected Confidence Interval (Bootstrap YD 95% CI) analysis, it was determined that institutionalization and digital transformation have positive and significant effects on business performance. It was concluded that digital transformation has a mediating effect on the effect of each of the institutionalization dimensions on business performance, and on the other hand, digital transformation has a full mediating effect in terms of the direct and indirect relationships between corporate governance, digital transformation and customer dimension.