Fenomen öğretmenlik ve çocuk hakları üzerine bir içerik analizi
A content analysis on fenomen teaching and children's rights
- Tez No: 897881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR HÜMEYRA ÖZDEMİR EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Medya okuryazarlığı, medya sarmalında büyüyen çocuklar için 21. yüzyıl yaşam becerileri arasında büyük öneme sahip becerilerden biridir. Benzer şekilde Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin anahtar yeterlilikleri arasında yer alan dijital yetkinlik kavramının bir ayağı da medyayı doğru kullanma yeterliliğiyle ilgilidir. Bu bağlamda çalışma, Instagram aracılığıyla içerik üreten fenomen öğretmelerin içeriklerini tespit etmeyi ve paylaşımlarının taşıdığı mesajları çocuk hakları bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Fenomen öğretmenler belirlenirken ölçüt örnekleme yöntemi seçilmiştir. Instagram'da aktif olarak paylaşım yapan, takipçi sayısı yüksek ve yöneticisi öğretmen olan seçili profillerin yaptığı tüm paylaşımlar doküman olarak ele alınmıştır. İncelenen profillerin gönderileri betimsel analiz ve içerik analizine tabi tutulmuş; kodlanarak kategorilere ayrılmıştır. İncelenen öğretmen profillerinde ortaya çıkan kategorilerin sosyal medya yönelimleri; reklam/iş birliği, kampanya duyurama, yardım isteme, akım deneme, sınıf/okul çekimleri, eğitici paylaşımlar, memnuniyet bildirme, farklı kanala yönlendirme, takipçilere seslenme ve kişisel kullanım içeren paylaşımlar şeklinde olduğu görülmüştür. Fenomen öğretmenlerin kanallarını eğitim maksadından ziyade eğlenmek, reklam ve kampanyalar yoluyla takipçilere ulaşmak, pazarlama yapmak veya tavsiyede bulunmak amacıyla kullandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Media literacy is one of the most important 21st century life skills for children growing up in the media spiral. Similarly, one pillar of the concept of digital competence, which is among the key competences of the Turkish Qualifications Framework, is related to the competence to use media correctly. In this context, the study aims to identify the content of phenomenon teachers who produce content via Instagram and to examine the messages their posts carry in the context of children's rights. Criterion sampling method was chosen when determining phenomenal teachers. All posts made by selected profiles that actively share on Instagram, have a high number of followers, and whose administrators are teachers, were considered as documents. The posts of the examined profiles were subjected to descriptive analysis and content analysis; coded and divided into categories. Social media orientations of the categories that emerged in the teacher profiles examined; It has been observed that these are in the form of advertisements, campaign announcements, asking for help, trend testing, classroom/school shootings, educational shares, expressing satisfaction, directing to different channels, addressing followers and personal use posts. It has been determined that phenomenal teachers use their channels for entertainment purposes, reaching followers through advertisements and campaigns, marketing or giving advice rather than for educational purposes.