Ortaokul öğrencilerinin uzamsal akıl yürütme becerilerinin Van Hıele geometrik düşünme düzeylerine göre incelenmesi
Investigation of middle school students' spatial reasoning skills according to Van Hiele geometric thinking levels
  1. Tez No: 897887
  2. Yazar: FURKAN BAŞARIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin uzamsal akıl yürütme becerilerini Van Hiele geometrik düşünme düzeylerine göre incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma nicel yöntemlerden tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırma, İstanbul'da beş farklı ortaokulda öğrenim gören toplam 504 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu, olasılık dışı örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmada, Van Hiele Geometrik Düşünme Testi ve Mekânsal Akıl Yürütme Testi kullanılarak öğrencilerin geometrik düşünme ve uzamsal akıl yürütme becerileri ölçülmüştür. Verilerin analizi sonucunda, araştırmaya katılan öğrencilerin Van Hiele geometrik düşünme düzeylerinin beklenilenden daha düşük olduğu görülmüştür. Mekânsal akıl yürütme becerilerinin ise düşük olduğu görülmektedir. Mekânsal akıl yürütme becerilerinin alt boyutlarından olan zihinsel döndürme ve mekânsal görselleştirme yetenek puanlarının da oldukça düşük olduğu görülmüştür. Mekânsal yönelim yetenek puanlarının ise diğer alt boyut puanlarına göre daha yüksek olduğu söylenebilir. Ayrıca öğrencilerin uzamsal akıl yürütme becerilerinin, Van Hiele geometrik düşünme düzeyleriyle açıklanabildiği tespit edilmiştir. Özellikle, zihinsel döndürme ve mekânsal yönelim becerilerinde, geometrik düşünme düzeylerinin belirleyici olduğu bulunmuştur. Bu araştırma, öğrencilerin geometrik düşünme düzeylerinin geliştirilmesinde uzamsal akıl yürütme becerilerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the spatial reasoning skills of 7th and 8th grade secondary school students according to Van Hiele geometric thinking levels. The research was conducted in survey model from quantitative methods. The study was conducted on a total of 504 students studying in five different secondary schools in Istanbul. The study group was selected by convenient sampling method from non-probability sampling methods. In the study, geometric thinking and spatial reasoning skills of the students were measured using Van Hiele Geometric Thinking Test and Spatial Reasoning Test. As a result of the analysis of the data, it was seen that the Van Hiele geometric thinking levels of the students participating in the study were lower than expected. It is seen that their spatial reasoning skills are low. Mental rotation and spatial visualisation ability scores, which are sub-dimensions of spatial reasoning skills, were also found to be quite low. It can be said that spatial orientation ability scores are higher than other sub-dimension scores. It was also found that students' spatial reasoning skills could be explained by Van Hiele geometric thinking levels. In particular, geometric thinking levels were found to be determinative in mental rotation and spatial orientation skills. This study emphasises the importance of spatial reasoning skills in developing students' geometric thinking levels.