Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretiminde karşılaştıkları sorunların incelenmesi
The research of problems that primary school teachers encounter in mathematical teaching
- Tez No: 897888
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SERDAR KESİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Matematik eğitimi bireylere fiziksel dünyayı ve sosyal etkileşimleri anlamaya yardımcı olacak geniş bir bilgi ve beceri donanımı sağlar. Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle matematik eğitiminin önemi artmaktadır. İlkokulda matematik eğitimi sınıf öğretmenleri tarafından verilmektedir. İlkokulda matematik öğretiminde karşılaşılan sorunları ve bunlara yönelik çözümlerin üretilmesini en iyi ortaya koyacak kişiler sınıf öğretmenleridir. Süreçte sorunların yaşanması ve çözüm getirilmemesi öğrencilerin öğrenmelerini olumsuz etkileyecek, bir sonraki öğrenim dönemlerine başarılı şekilde hazırlanamamalarına sebep olacaktır. Bu sebeple öğrenciler açısından, matematik öğretiminde yaşanılan sorunların tespit edilip giderilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışma, sınıf öğretmenlerinin matematik öğretiminde karşılaştıkları sorunları incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Giresun ili Bulancak ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda görev yapan, üçüncü ve dördüncü sınıflarda eğitim veren 20 sınıf öğretmeniyle yapılmıştır. Araştırmaya katılacak öğretmenlerin belirlenmesinde amaçlı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Öğretmenlerin seçiminde cinsiyet ve mesleki kıdem yılı ölçüt olarak kullanılmıştır. Örneklem seçiminde üçüncü ve dördüncü sınıflarda eğitim veren 20 sınıf öğretmeninden mesleki çalışma yılı 1-5 yıl arasında olan öğretmenlerden 6 tane, mesleki çalışma yılı 6-10 yıl arasında olan öğretmenlerden 7 tane ve mesleki çalışma yılı 11-20 yıl arasında olan öğretmenlerden 7 tane seçilmiştir. Katılımcıların 11'i kadın 9'u erkektir. Araştırmada kullanılan görüşme formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm sınıf öğretmenlerinin kişisel bilgileri ile ilgili sorulardan oluşmaktadır. İkinci bölüm ise sınıf öğretmenlerinin matematik öğretim sürecinde karşılaştığı sorunları ortaya çıkarmaya yönelik sorular yer almaktadır. Araştırmaya ilişkin veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Elde edilen nitel verilerin analizi içerik analizi yöntemiyle yapılmıştır. Veriler analiz edilirken öncelikle görüşme formları MS Word programına aktarılmış daha sonra analizler MAXQDA 22 nitel veri analizi programı ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin matematik dersi öğretim sürecinde karşılaştıkları öğretim programı, öğretmen, öğrenci, veli, öğrenme ortamı, öğretme materyali ve pandemi kaynaklı sorunlara ilişkin görüşleri tespit edilmiştir. Sonuçlar ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış, uygulayıcı ve araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mathematical Teaching provides individuals an extensive set of knowledge and skills which helps them to understand the physical world and social interactions. With the development of science and technology, mathematical teaching grows in importance. Mathematical Teaching is given by primary school teachers in elemantary schools. It is the primary school teachers who can ideally suggest both the problems and solutions in primary school mathematical Teaching. Having problems and not delivering solutions in the process will affect students' learning negatively and it will cause them not to prepare accomplishedly in their next study period. Therefore, it is important to identify the problems and to eliminate those problems in mathematical teaching from the point of students. This study aims to research the problems that primary school teachers encounter in mathematical teaching. The research is conducted with the 20 primary school teachers that work in Giresun province Bulancak district schools based on Ministry of Education, 2021-2022 educational year. Purposive sampling method is used to determine the teachers who will participate in the research. Gender and years of occupational seniority is used as criteria in the teachers' selection. Among beforemenotioned 20 teachers, 6 of them who has 1 to 5 years of occupational service, 7 of them who has 6 to 10 years of occupational service and 7 of them who has 11 to 20 years of occupational service, have been selected. 11 of the participants are female and 9 of the participants are male. Interview form which has been used in the research consists of 2 parts. The first part consists of questions which are related to primary school teachers personal information. The second part consists of questions which reveal the problems of primary school teachers encounter in mathematical teaching. The research data has been acquired using semi-structured interview form. The analyses of acquired qualitative data has been done using content analysis method. While the data has been analysed, the interview forms have been transferred into MS Word programme and analyses have been made using MAXQDA 22 qualitative data analysis programme. As a result of the research, The primary school teachers' opinions about the problems they encounter in mathematical teaching process which originate from curriculum, teacher, student, parents, learning environment, teaching material and pandemic, have been determined. The results have been discussed in accordance with the relevant literature, suggestions have been made for both practitioners and researchers.