Mobbing ve örgütsel sinizm ilişkisinde duygusal tükenmenin aracılık rolü: Beyaz yakalılar üzerine bir inceleme
The mediating role of emotional exhaustion in the relationship between mobbing and organizational cynism: A study on white-collar workers
- Tez No: 897886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KORKMAZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, örgütlerin önemli üretim varlıkları olan çalışanların maruz kaldıkları mobbing davranışı sonucunda örgütsel sinizm davranışı geliştirip geliştirmediklerini araştırmak ve bu ilişkide Duygusal tükenmenin olası aracı rolünü keşfetmektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli temel alınmakta olup örneklemi Türkiye genelinde beyaz yakalı 328 özel sektör çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada çalışanların kişisel bilgilerini elde etmek amacıyla hazırlanan“Kişisel Bilgiler Formu”, çalışanların örgütlerine karşı mobbing algılama düzeylerinin belirlenmesi için“Olumsuz Davranışlar Ölçeği”; örgütsel sinizme yönelik olan algılarını belirlemek için“Örgütsel Sinizm Ölçeği”ile Duygusal tükenme düzeylerinin tespitine yönelik“Duygusal Tükenme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde verilerin analizlerinin sonucunda, çalışanların mobbing algısı ile örgütsel sinizm davranışları arasında pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, araştırma bulguları Duygusal tükenmenin Mobbing ve Örgütsel sinizm ilişkisinde aracı rolü olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is to investigate whether employees, the most important production assets of organizations, develop organizational cynicism behavior due to the mobbing behavior they are exposed to, and to explore the possible mediating role of emotional exhaustion in this relationship. The research is based on the relational screening model and the sample consists of 328 white-collar private sector employees across Turkey. In the research,“Personal Information Form”was prepared to obtain employees' personal information,“Negative Behavior Scale”to determine employees' mobbing perception levels towards their organizations;“Organizational Cynicism Scale”was used to determine their perceptions of organizational cynicism, and“Emotional Exhaustion Scale”was used to determine emotional exhaustion levels. The data obtained from the research were analyzed with the SPSS program. As a result of the analysis of the data obtained as a result of the research, employees' mobbing perception and organizational cynicism behaviors were used. A positive, significant relationship was detected between them. In addition, research findings reveal that Emotional exhaustion mediates the relationship between Mobbing and Organizational cynicism.