Ayazini tüflerinin beton parke taşında kullanılabilirliği
Usability of Ayazini tuffs in concrete paving stone
- Tez No: 897889
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ülkemizde beton parke taşlarının kullanımı hızla artmaktadır, çünkü bu taşlar çimento, su ve agreganın karışımıyla üretilerek dayanıklı ve estetik bir döşeme malzemesi sağlar. Beton parke taşları, asfalt, beton ve diğer kaplamaların gerektiği her türlü ortamda ideal bir seçenektir. Bu taşların üretiminde maliyet büyük önem taşır. Özellikle maliyeti artıran başlıca faktör çimento miktarıdır. Afyonkarahisar ili İhsaniye ilçesi Ayazini Köyü'nde bulunan tüfler, portland kompoze çimento imalatında katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, bu tüfler çimento yerine geçerek parke taşı üretiminde değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, parke taşı üretiminde kullanılan CEM I 42,5 R tipi çimento miktarı sırasıyla %5, %10, %20 oranda eksiltip yerine Ayazini tüfü ikame edilerek 4 adet harç karışımı ve 40 adet numune hazırlanmıştır. İkinci aşamada ise CEM I 42,5 R tipi çimentonun miktarını sırasıyla, %10, %20 oranda eksiltip yerine Ayazini tüfü ikame edilerek ve kullanılan su miktarı azaltılıp süper akışkanlaştırıcı katkı eklenerek 3 adet harç karışımı ve 33 adet numune hazırlanmıştır. Genel toplamda 7 adet harç karışımı 73 adet numune hazırlanmıştır. Hazırlanan bu numunelerin yarmada çekme, aşınma, donma-çözülme, birim hacim ağırlıkları, görünür yoğunluk, su emme, porozite değerleri belirlenip standart değerlerle karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of concrete paving stones is rapidly increasing in Turkey because these stones, produced by mixing cement, water, and aggregates, provide a durable and aesthetic paving material suitable for various environments requiring asphalt, concrete, and other coatings. Cost is a significant factor in their production. Particularly, the amount of cement is a major cost-driving factor. In Ayazini Village, Ihsaniye district of Afyonkarahisar province, tuffs are used as an additive in Portland composite cement manufacturing. In this study, these tuffs were evaluated as a substitute for cement in the production of paving stones. In the first stage of the study, four mortar mixtures and 40 samples were prepared by reducing the amount of CEM I 42.5 R type cement used in paving stone production by 5%, 10%, and 20%, respectively, and replacing it with Ayazini tuff. In the second stage, three mortar mixtures and 33 samples were prepared by reducing the amount of CEM I 42.5 R type cement by 10% and 20%, respectively, substituting Ayazini tuff, reducing the amount of water used, and adding superplasticizer additive. In total, 7 mortar mixtures and 73 samples were prepared. The prepared samples were tested for splitting tensile strength, abrasion resistance, freeze-thaw resistance, unit weight, apparent density, water absorption, and porosity values, which were compared with standard values. This research demonstrates the potential of using Ayazini tuff as a substitute for cement in paving stone production, which could increase material diversity and optimize production costs.