Resimde melankolik doğa yorumları
Interpretations of melancholic nature in painting
- Tez No: 897943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERGANA KOCADORU ÖZGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Resimde melankolik doğa yorumlarının ele alındığı bu araştırmada, daha çok insana ait bir rahatsızlık olarak görünen melankoli kavramının, ressamlar ve eserlerindeki doğa temasına, nasıl yansıtıldığının örnekleri üzerine bir araştırma yapılmıştır. İlgili alanyazın kısmında, ilk olarak melankoli kavramının tarihsel sürecinden ve sağlık alanındaki ele alınış biçimlerinden söz edilmektedir. Daha sonraki kısımda ise, resim sanatındaki doğa temasının, çağlar ve akımlar üzerindeki çeşitli örneklerinden bahsedilmektedir. Çalışmanın devamında, resim sanatındaki doğa temasını içeren, eserlerin melankolik duygular bağlamında yorumlanma örneklerinden ve başlıca ressamların melankolik duygu durumlarından bilgiler içeren bir bölüm ele alınmıştır. Son bölümde ise melankolik kişilik durumuna sahip ressamların, duygularını ifade etme aracı olarak ürettikleri eserlerden esinlenerek, güncel bir bakış açısıyla yorumlanmış, melankolik doğa temalı çalışmalar alt metinleri ile bulgular ve yorumlar kısmına eklenmiştir. Sonuç olarak melankoli kavramının, ressamlar ve eserleri üzerindeki etkilerinin, izleyicilerde uyandırmakta olduğu duygu durumlarının sebeplerine ulaşılmaktadır. Resim sanatında işlenen melankolik doğa temasının, izleyicilerde hissettirdikleri bu duyguların, nereden ve nasıl geldiği hedeflenmiştir. Resimde melankolik doğa yorumlarının pek çok farklı yorumunu ve analizini inceleyen bu araştırma; sanat tarihindeki akımların, ressamların ve eserlerin, melankolik duygu durumuyla harmanlandığı noktaları temel bir konu haline getirmektedir. Bu araştırma, çeşitli kaynaklar üzerinden edinilen bilgiler-görseller ile desteklenmiş ve farklı bakış açılarının yorumları ile çeşitlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, which deals with melancholic interpretations of nature in painting, a research has been conducted on examples of how the concept of melancholy, which seems to be a mostly human disorder, is reflected in the nature theme in painters and their works. In the relevant literature, firstly, the historical process of the concept of melancholia and its approaches in the field of health are mentioned. In the next part, various examples of the nature theme in painting over ages and movements are mentioned. In the continuation of the study, a section containing the theme of nature in painting, examples of interpretation of works in the context of melancholic emotions and information about the melancholic emotional states of the main painters are discussed. In the last section, inspired by the works produced by painters with melancholic personality as a means of expressing their feelings, interpreted from a current perspective, melancholic nature-themed works were added to the findings and comments section with their subtexts. As a result, the reasons for the effects of the concept of melancholy on painters and their works and the emotional states it evokes in the audience are reached. It is aimed to examine where and how the melancholic theme of nature in painting and the emotions it makes viewers feel come from. This research examines many different interpretations and analyzes of melancholic nature in painting; It makes the points where movements, painters and works in art history blend with a melancholic emotional state a fundamental subject. This research was supported by information and images obtained from various sources and diversified with comments from different perspectives.