Yeni inşacı paradigma çerçevesinde bir değerlendirme: Ermenistan Cumhuriyeti
An evaluation in the framework of the new constructivist paradigm: The Republic of Armenia
  1. Tez No: 897960
  2. Yazar: MUHAMMED BURAK KOCAMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKKO MEHMET BOZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Uluslararası ilişkilerde teoriler geçmişte ve günümüzde meydana gelen olayları en doğru şekilde yorumlamamıza olanak sağlar. Geleneksel teorilere birer başkaldırı olarak ve yakın tarihte ortaya çıkmış teorilerden birisi olan yeni-inşacı teori olaylara farklı bir perspektiften yeni açılımlar getirmiştir. Yeni-inşacılık genel olarak aktörler arası ilişkileri sosyolojik açıdan değerlendirerek kimliğin inşa edilecek yapılar üzerindeki etkisinin üzerinde durmuştur. Tarihi göç hikayeleriyle dolu olan bir ulus olan Ermeniler uzun yıllar boyu yaşadıkları olaylarla beraber kimliklerini inşa etmişlerdir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından kurulan Ermenistan Cumhuriyeti hem geçmişin hem de çevresel faktörlerin etkisinde kalarak günümüze ulaşmıştır. Kimliğin etkisinde kalarak irredantist hedefler gütme ve rasyonalist politikalar üretme tercihleri arasında kalan Ermeni politika yapıcılarını dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış durumda bulunan diaspora toplulukları manipüle etmektedir. Bilgi birikim ve tecrübesi Ermenistan Cumhuriyeti'nden daha fazla olan diaspora, devletin karar alıcılarını etkilemekle birlikte dünyadaki diğer önemli aktörleri ve yapıları da etkilemektedir. Ayrıca devlet ve diaspora arasındaki karşılıklı olmaktan uzak bir görünümde bulunan karmaşık ilişkiler hem Ermenistan için hem de diaspora için büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Theories in international relations allow us to interpret past and present events in the most accurate way. New-constructionist theory, which is one of the theories that emerged in recent history as a rebellion against traditional theories, has brought new expansions to events from a different perspective. Neo-constructionism generally evaluates the relations between actors from a sociological perspective and emphasizes the effect of identity on the structures to be built. Armenians, a nation whose history is full of migration stories, have built their identity with the events they have experienced over the years. The Republic of Armenia, which was established after the collapse of the Soviet Union, has survived to the present day under the influence of both the past and environmental factors. Diaspora communities scattered around the world manipulate Armenian policy makers, who are influenced by their identity and are torn between pursuing irredentist goals and producing rationalist policies. Diaspora, which has more knowledge and experience than the Republic of Armenia, affects the decision makers of the state as well as other important actors and structures in the world. In addition, the complex relations between the state and the diaspora, which appear to be far from reciprocal, are of great importance for both Armenia and the diaspora.