İntoksikasyon olgularının prognoz ve mortalitesinin zehirlenme şiddet skorlama sistemleriyle olan ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between the prognosis and mortality of poisoning cases admitted to the emergency department and poisoning severity scoring systems
  1. Tez No: 897973
  2. Yazar: AYŞEGÜL UYGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KEMAL GÜNAYDIN, DR. DİLBER ÜÇÖZ KOCAŞABAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, Acil Servise getirilen/başvuran intoksikasyon vakalarında yoğun bakım yatış gerekliliğini belirleyen faktörleri incelemektir. Özellikle bu çalışmada geliştirilen Ankara Zehirlenme Kriterlerinin, yoğun bakım ihtiyacını öngörmedeki etkinliği değerlendirilmiştir. Çalışma, çeşitli zehirlenme şiddet skorlarının klinik sonuçlar üzerindeki etkisini analiz ederek, acil servislerdeki hasta yönetimini iyileştirmeyi hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel olarak tasarlanan bu çalışmaya, bir yıllık süre zarfında acil servise intoksikasyon tanısı ile başvuran 18 yaş üstü hastalar dahil edilmiştir. Araştırmada, demografik veriler, klinik parametreler, laboratuvar sonuçları ve çeşitli zehirlenme skorları (Ankara Kriterleri, Mascot, SOFA, PGI ve NewPMS Skoru) kullanılarak hastaların yoğun bakım yatış gerekliliği analiz edilmiştir. Tanısal performans değerlendirmeleri ROC eğrisi ve AUC analizleri ile yapılmış, yoğun bakım yatışına etki eden risk faktörleri univariate ve multivariate lojistik regresyon analizleriyle belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda zehirlenme tanısı ile toplam 210 hasta değerlendirilmiş olup bu hastaların 105'i Acil Servis'te, diğer 105'i ise Yoğun Bakım Ünitesinde (YBÜ) izlenmiştir. Hastaların yaş ortancası 30 yıl ve %52.9'u erkek olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to investigate the factors determining the need for intensive care hospitalisation in intoxication cases admitted to the Emergency Department. In particular, the effectiveness of the Ankara Poisoning Criteria developed in this study in predicting the need for intensive care was evaluated. The study aims to improve patient management in emergency departments by analysing the impact of various poisoning severity scores on clinical outcomes. Materials and Methods: In this prospective observational study, patients over 18 years of age who presented to the emergency department with a diagnosis of intoxication during a one-year period were included. Demographic data, clinical parameters, laboratory results and various intoxication scores (Ankara Criteria, Mascot, SOFA, PGI and newPMS Score) were used to analyse the need for intensive care admission. Diagnostic performance evaluations were performed by ROC curve and AUC analyses, and risk factors affecting intensive care admission were determined by univariate and multivariate logistic regression analyses. Results: In our study, a total of 210 patients with a diagnosis of poisoning were evaluated and 105 of these patients were followed up in the Emergency Department and the other 105 in the Intensive Care Unit (ICU). The median age of the patients was 30 years and 52.9% were male.