ما يترتب على الزوجين بعد الطلاق في الفقه الإسلامي والقانون العراقي دراسة فقهية مقارنة
İslam ve Irak hukukunda boşanma sonrası eşlerin sorumlulukları karşılaştırmalı fıkıh çalışması
  1. Tez No: 897980
  2. Yazar: MARWAN QASIM MOHAMMED AL BAYATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İslam hukuku ve Irak hukukunda boşanmanın eşlere yansıyan etkileri konusu, Irak medeni hukukunun oluşturulmasına ve fıkhi görüşlerde ihtilaflı konuların anlaşılmasına katkı sağlayan temel araştırmalardan biri olarak kabul edilmektedir. Araştırma, evlilik akdinin sona ermesinden sonra boşanmanın eşler üzerindeki mali ve mali olmayan etkilerini ele almaktadır. Araştırmacı, konunun ilmi boyutunun çıkarımını yaparak ve Irak medeni hukukunun bu konuyla ilgili maddelerine atıfla çıkarımda bulunarak tümevarımsal yaklaşımı izlemiştir. Aryıca konuyla ilgili problemleri inceleyerek, analiz ederek ve tartışarak analitik yaklaşımı, fakihlerin çalışmanın konusuyla ilgili söyledikleri arasında bir karşılaştırma yoluyla da karşılaştırmalı yaklaşımı kullanmıştır. Çalışma, Irak medeni hukukunun benimsediği hükümleri ve İslam hukuku ile medeni hukukun içtihatları arasındaki ihtilaf ve ittifak noktalarını vurgulamıştır. Araştırmacının vardığı sonuçlardan bazıları şunlardır: Irak hukuku, birkaç hüküm dışında medeni hukuk konularında İslam hukukuna muhalef etmemiş bilakis onda genel olarak İslam hukuku havası hakim olmuştur. Fakat şu kadar var ki Irak medeni hukuku tek bir mezhep benimsememiş aksine mezhepler arasında gidip gelmiş ve bazı görüşleri bazılarına tercih etmiştir. Buna rağmen mezheplerin itimad edilen görüşlerinin dışına da çıkmamıştır. Yasama sistemi her zaman kamu yararını gözeterek hareket etmeyi amaç edinmiştir. İlgili hukuk sisteminin İslam hukukuna muhalefet ettiği az sayıda konulardan biri ise; kocası tarafından onay verilmesi halinde boşanmanın kadın tarafından da olabileceğine imkan sağlaması ve boşanan kadının başka bir adamla evlenmesi halinde bile hidânenin (hadâne) devam ettiğine hükmetmesidir.
Özet (Çeviri)
Studying the impact of divorce on spouses in Islamic jurisprudence and Iraqi law is considered one of the basic researches that contribute to establishing the Iraqi Family Law and understanding the articles in which it differs from Islamic views. The research covers the financial and non-financial effects of divorce on spouses after the end of the marital contract. The researcher followed The inductive approach through extrapolating the jurisprudential material of the subject and extrapolating the Iraqi Family Law by referring to its articles related to this subject, the analytical approach through studying and analyzing the problems in the issue and discussing them, and the comparative approach through making a comparison between what the jurists mentioned regarding the subject of the study, and what is approved by The Iraqi Family Law, and highlighting the differences and agreements between the Sharia and legal jurisprudence. Among the researcher's findings was that Iraqi law did not violate Islamic Sharia in Family issues, except in a few provisions, where the Sharia views prevailed. Rather, the point is that this law did not adopts one jurisprudential school of thought, but rather moved between the schools of jurisprudence and selected some opinions from each of them but did not deviate from the opinions approved by the schools of jurisprudence, and the legislator took achieving the general popular interest as a goal of the legal articles he approved. Among the few cases that contradicted law, according to jurists, recognized the occurrence of divorce on the part of the wife if she obtained authorization from the husband, and ruled that the mother's custody would remain even if she married another person.