ما أنتجه الفكر المصون من الدر المكنون في تفسير قوله تعالى (وما خلقتُ الجن و الإنس إلا ليعبدون ) لإبراهيم المأموني الشافعي دراسةً وتحقيقاً
Mâ Entecehu el-Fikru'l-Masûn mine'd-Durri'l-Meknûn fî Tefsîri Kavlihi Teâlâ (Ve-mâ Halaktu'l-Cinne ve'l-İnse illâ Li-Ya'budûn)
- Tez No: 792852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu mahtut içerisinde 'Vema halaktu'l cinne ve'l inse illa li-ya'budun' ayetinin tefsirine dair birçok husus barındırmaktadır. Ayetin inanç esaslarının bel kemiğini teşkil eden konusu dolayısıyla akideye dair meseleler büyük bir yer kaplamaktadır. Bununla beraber birçok farklı konu ve dil ilimleri, belağat, fıkıh, hadis ve diğer ilimler de yer almıştır. El-Meymuni bu mahtutu kendisinin açıkladığı üzere bazı ashabının talebi üzere kaleme almıştır. Tez, islam ümmetinin ve geleneğin tarihine önemli bir ilginin olduğu, konunun önemini ve seçme sebeplerini, hedefleri, araştırmanın zorluk ve sorunsallarını, geçmiş araştırmaları açıklayan bir giriş kısmı içermektedir. Bu tezde yer alan çalışma planı iki bölümden oluşmaktadır. İlki, araştırma bölümü olup müellifi, mahtutu ve ikisine dair hususları ele almıştır. Şöyle ki bu bölümde müellif el-İmam Burhaneddin el-Meymuni'nin tercemesini aktardım. Siyasi ve kültürel yaşamı başta olmak üzere, doğumunu, yetişmesini, ahlakını, sahip olduğu ilimleri, hocalarını, öğrencilerini, teliflerini beyan ettim. Bu çalışmanın tefsir alanında kaleme alındığını açıkladım. Keza, müellifin benimsediği metodu açıkladım. Şöyle ki müellif tefsirinde rivayetle tefsire keza hadis ilmine, nahive, belağata, akli ve nakli ilimlere itimat etmiştir. Ayrıca kitabın müellife olan nispetini de ispat ettim. Mahtut nüshalarını tanıtıp, bu nüshaların mevcut bulunduğu kütüphaneleri nüsha numaralarıyla beraber ifade ettim. İkinci bölüme gelince, tahkik edilen nassın olduğu bölümdür. Tezin gayesi de budur. Bu bölümde müellife ait nassı ele aldım. Tahkikte bulunup, sözleri sahiplerine dayandırdım. Hadisleri itimat edilen kaynaklarından tahriçte bulundum. Bazı -meşhurların haricinde (zira buna ihtiyaç yoktur.)- bilinmeyen şahsiyetlerin tercemelerini aktardım. Keza okuyuculara müphem gelebilecek lafızları açıkladım.
Özet (Çeviri)
This includes many issues regarding the tafsir of the verse 'Vema halaktu'l jinne ve'l inse illa li-ya'budun'. The verse's subject, which is the backbone of the fundamentals of faith, therefore, issues related to religious faith have importance. However, many other topics and sciences of language, rhetoric, islamic jurisprudence, hadith and other sciences are also included. As El-Meymuni himself explains, he wrote this mahtut at the request of some of his companions. This thesis includes an introduction explaining the importance of the topic and the reasons for choosing it, the objectives, the challenges and problematics of the research, previous researches, and the significant interest in the history of the Islamic Ummah and tradition. The work plan in this thesis consists of two sections. The first is the research section, which addresses the author, the mahtut and issues related to both of them. In this section, I have presented the translation of the author el-İmam Burhaneddin el-Meymuni, and explained his political and cultural life, his birth, growth, ethics, sciences, teachers, students, and writings. I have explained that this work was written in the field of tafsir, and I have also explained the methodology adopted by the author, namely that he relied on narrated tafsir, as well as the science of hadith, grammar, rhetoric, and the rational and theoretical sciences in his tafsir. I have introduced the manuscripts and indicated the libraries where these copies are available with their copy numbers. As for the second section, it is where the nass is analyzed. This is the aim of the thesis. In this section, I have addressed the author's nass, analyzed and attributed the sayings to their autors. I have narrated the hadiths from reliable sources, and I have included the translations of some unknown personalities, except for the famous ones (because there is no need for this). I have also explained wordings that may be unclear to the readers. Finally, I have written a concluding section in which I have stated the most important conclusions and recommendations I have reached, including an index of Qur'an verses, hadiths, scholars, poems, and sources. May the Allah, the Most Generous, show his kindness to us.