Güvenli kent yönetişimi ve toplum destekli polislik: Türkiye örneği
Safe city governance and community policing: The case of Türkiye
  1. Tez No: 897998
  2. Yazar: SAMET BAŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ZEKİ HAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, Toplum Destekli Polislik (TDP) kavramını Güvenli Kent Yönetişimi (GKY) çerçevesinde incelemektir. Çalışma yönetişim kavramının kent güvenliğine etkisini ve bu sayede GKY kavramının çerçevesini ortaya koymaktadır. Çalışmanın iddiası; Türkiye örneğinde TDP'nin mevcut haliyle yönetişim ve güvenlik ilişkisinde önemli katkılar sunmakla birlikte GKY perspektifinden daha da geliştirilip güçlendirilmesinin mümkün olduğudur. Yönetişim, kent ve güvenlik arasındaki ilişkiyi temel alan GKY bakımından, kent güvenliğinin sağlanmasında TDP büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple TDP'nin personel, kaynak, kurumsal kapasite bakımından geliştirilmesi güvenli kentlerin sağlanması için bir gereklilik olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the concept of Community Policing (CUP) within the framework of Safe City Governance (SCG). The study reveals the impact of the concept of governance on urban security and thus the framework of the SCG concept. The claim of the study; In the case of Turkey, although CUP in its current form makes significant contributions to the governance and security relationship, it is possible to further develop and strengthen it from the perspective of CUP. In terms of SCG, which is based on the relationship between governance, city and security, CUP is of great importance in ensuring urban security. For this reason, the development of CUP in terms of personnel, resources and institutional capacity is seen as a necessity to ensure safe cities.