PKK/KCK terör örgütünün kadın temalı siyasal şiddet anlatıları: Jineoloji
Women themed political violence narratives of the PKK/KCK terrorist organisation: Jineology
- Tez No: 897997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma Eleştirel Terörizm Çalışmaları (ETÇ) topluluğunun terörizm anlayışının kavrayışına ve pratiğine şekil veren dil, anlamlar ve deneyimin birbirinden ayrı düşünülemeyeceği şeklindeki savından hareket etmiştir. Dolayısıyla PKK/KCK terör örgütünün inşa ettiği anlamları kavramak için çalışmanın epistemolojik temeli inşacılık üzerinde temellendirilmiştir. Çünkü çalışma, söylemsel alanların şiddetin meşrulaştırılması veya gayrimeşrulaştırılmasına hizmet ettiği anlayışını takip etmektedir. Aynı zamanda bu tez çalışması, ETÇ akademisyenlerinin terörizm ve siyasal şiddet konusuna ilişkin bir kesişim noktası olarak toplumsal cinsiyet merceklerine olan ihtiyaç çağrılarını da dikkate almaktadır. Bu açıdan bu çalışmada ETÇ duruşu ve toplumsal cinsiyet mercekleri, PKK/KCK terör örgütünün siyasal şiddetlerini inşa etmek ve meşrulaştırmak için hangi kavram ve söylem demetlerini kullandıklarının açığa çıkarılmasına olanak tanımıştır. Geleneksel terörizm çalışmalarına mesafeli duran Eleştirel Terörizm Çalışmalarına (ETÇ) yönelen bu tez çalışması anlatı sorgulaması/metodolojisi yoluyla PKK/KCK terör örgütünün kadın ve toplumsal cinsiyet merkezli anlatılarını nasıl sistematize ettiği sorusunun yanıtlarını aramıştır. Söz konusu araştırma sorusunun yanıtları Toplumsal Hareketler Çalışmaları literatürü ile kaynaşarak; araştırma sorunsalı Çerçeveleme Teorisine bağlı Temel Çerçeveleme Görevleri (Tanısal, Belirtisel ve Motivasyonel Çerçeveleme) kapsamında irdelenmiştir. Bundan hareketle bu çalışma, örgüt için kadının ifade ettiği anlamı sorgularken aynı zamanda örgütün kadın ve toplumsal cinsiyet anlatıları yoluyla inşa etmiş olduğu jineoloji kurgusunun konumlandırılmasına da olanak tanımıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the argument of the Critical Terrorism Studies (CTS) community that the language, meanings and experiences that shape the understanding and practice of terrorism cannot be separated. Therefore, in order to understand the meanings constructed by the PKK/KCK terrorist organisation, the epistemological foundation of the study is based on constructivism. This is because the study follows the understanding that discursive fields serve to legitimise or delegitimise violence. In addition, this thesis also takes into account the calls of CTS scholars for the need for gender lenses as an intersection point on terrorism and political violence. In this respect, in this study, the CTS stance and gender lenses have enabled to reveal which bundles of concepts and discourses the PKK/KCK terrorist organisation uses to construct and legitimise their political violence. Turning to CTS, which distances itself from traditional terrorism studies, this thesis seeks answers to the question of how the PKK/KCK terrorist organisation systematises its women and gender-centered narratives through narrative inquiry/methodology. The investigation has been analysed employing the Core Framing Tasks (Diagnostic, Prognostic, and Motivational Framing) of the Framing Theory, integrating it with the literature on Social Movement Studies. This research therefore has questioned the organization's conception of what women mean while allowing it to place the Jineology narrative it constructed in its women-centered narratives.