Bireysel sporcuların algıladıkları antrenör davranışının zihinsel dayanıklılık ve öz yeterlik düzeylerine etkisi
The effect of coach behaviour perceived by individual athletes on their mental toughness and self-efficacy levels
- Tez No: 898003
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN TOROS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı bireysel sporcularda zihinsel dayanıklılık ve öz-yeterlik durumlarında antrenör davranışının etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmanın genel evrenini Türkiye'de bulunan tüm bireysel sporcular oluşturmaktadır. Araştırma evrenini ise büyükşehir kapsamında Mersin, İzmir, İstanbul, Ankara, Adana gibi şehirlerdeki bireysel sporculardan oluşmaktadır. Örneklem grubuna ölçüt örneklem yöntemi ile belirlenen bu şehirlerin merkez ilçelerindeki tesislerde spor yapan ve kolay ulaşılabilir sporcular dahil edilmiştir. Ortaya konulan problem cümlelerini incelemek amacıyla araştırmaya 450 kadın (Xyaş=25,5±3,73) ve 320 erkek (Xyaş=24,92±3,32) olmak üzere toplam 770 lisanslı sporcu katılmıştır. Veri toplama araçları olarak Sheard ve diğ. (2009)'nın geliştirdiği ve Altıntaş (2015)'ın Türk kültürüne uyarladığı Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri (SZDE), Sherer ve diğ. (1982)'nın geliştirdiği ve Yıldırım ile İlhan (2010)'ın Türk kültürüne uyarladığı Genel Öz Yeterlik Ölçeği (GÖYÖ) ve Cote ve diğ. (1999)'nın geliştirdiği, Yapar ile İnce (2014)'nin Türk kültürüne uyarladığı Sporcular için Antrenör Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği (SADDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde değişkenler arasında karşılaştırma ve korelasyon türü incelemeleri içeren ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İstatistiksel analiz olarak iki grup farkını bulma açısından bağımsız t-Testi, ikiden fazla grup farkını bulma açısından Tek Yönlü ANOVA testi, yaş ve spor deneyimi durumlarıyla ilişkilerini ortaya koymak amacıyla ise Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of coach behaviour on mental toughness and self-efficacy in individual athletes. The general population of this study consists of all individual athletes in Turkey. The research population consists of individual athletes in cities such as Mersin, Izmir, Istanbul, Ankara, Adana within the scope of metropolitan cities. The sample group included easily accessible athletes who do sports in the facilities in the central districts of these cities determined by the criterion sampling method. In order to examine the problem statements put forward, a total of 770 licensed athletes, 450 female (Xage=25,5±3,73) and 320 male (Xage=24,92±3,32), participated in the study. As data collection tools, the (Sport Mental Toughness Questionnaire (SMTQ-14) developed by Sheard et al. (2009) and adapted into Turkish culture by Altıntaş (2015), the General Self-Efficacy Scale developed by Sherer et al. (1982) and adapted into Turkish culture by Yıldırım and İlhan (2010), and finally the Coaching Behaviour Scale for Sport (CBS-S) developed by Cote et al. (1999) and adapted into Turkish culture by Yapar and İnce (2014). In the analysis of the data, the relational screening model, which includes comparison and correlation type examinations between variables, was used. As statistical analysis, independent t-test was used to find the difference between two groups, one-way ANOVA test was used to find the difference between more than two groups, and Pearson Correlation Analysis was used to reveal the relationship between age and sport experience.