Okul çağındaki çocuklara uygulanan düzenli yüzme antrenmanlarının bazı antropometrik, motorik ve yüzme performansı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of regular swimming training applied to school-age children on some anthropometric, motoric characteristics and swimming performance
  1. Tez No: 898039
  2. Yazar: MEHMET CAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SENEM SÖYLEYİCİ ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma okul çağındaki çocuklara uygulanan düzenli yüzme antrenmanlarının bazı antropometrik, motorik özellikler ve yüzme performansı üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Süleyman Demirel Üniversitesi 29 Ekim Olimpik Yüzme Havuzunda düzenli antrenman yapan Isparta Akademi Spor Kulübü'nün yaş ortalaması 9,57±1,39 yıl olan 14 sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada yüzme antrenmanlarına katılan sporcuların bazı antropometrik ve motorik özellikleri ölçülmüştür. Yüzme antrenmanlarına katılan sporculardan alınan ön test ve son test ölçüm sonuçları, SPSS 18 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of regular swimming training on certain anthropometric, motoric characteristics, and swimming performance in school-aged children. Fourteen athletes from Isparta Academy Sports Club, with an average age of 9.57±1.39 years, who regularly train at the Süleyman Demirel University 29th October Olympic Swimming Pool, voluntarily participated in the study. Some anthropometric and motoric characteristics of the athletes participating in the swimming training were measured. The pre-test and post-test measurement results obtained from the athletes participating in the swimming training were transferred to a computer environment using the SPSS 18 (Statistical Package for Social Sciences) program.