Ağız ortamında bulunan karyojenik lactobacillus türlerinden elde edilen bakteriyofajların diş pulpa hücreleri üzerine sitotoksik etkisi
Cytotoxic effect of bacteriophages derived from cariogenic lactobacillus species in the oral environment on dental pulp cells
  1. Tez No: 898038
  2. Yazar: BEYZA NUR ÇAMIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYBALA OKTAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında amacımız, dişin canlılığını korumak için kullanılan kuafaj materyallerinin antibakteriyel özelliklere sahip olmasını sağlamak amacıyla,Lactobacillus plantarum bakteriyofajı içeren HPMC hidrojelin dental pulpa hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisini in vitro ortamda değerlendirmektir.Literatürde bakteriyofajın aktarılması için hidrojel olarak kullandığımız HPMC hidrojelinin %2 -%4 arasında hazırlandığı görülmüştür. Enjektabl forma en uygun olduğunu düşünülen %2 HPMC hidrojeli hazırlandı. 19-24 yaş arası hastalardan, çekimi uygun görülmüş gömülü üçüncü molarların pulpalarından elde ettiğimiz dental pulpa kök hücreleri çoğaltıldı. Hidrojel ve bakteriyofaj içeren hidrojelin dental pulpa kök hücreleri üzerine sitotoksik etkisi 2., 24., 48. ve 72. saatte yapılan MTT testi ile değerlendirildi.Bakteriyofajların hazırladığımız hidrojel içerisinde canlılığı devam ettiği tespit edildikten sonra DMEM besiyeri içine aldığımız faj-hidrojel karışımının 72.saate kadar canlılığın devam edildiği tespit edildi.Sonuçları incelediğimizde 2., 24., 48. ve 72. saat MTT testine göre HPMC hidrojel içeren formülasyonun hücreler üzerinde canlılık artırıcı etki göstermiştir. Yine aynı saatlerde ölçülen bakteriyofaj içeren hidrojellerde tüm saatlerin sonunda canlılık artışı izlenmiştir. İstatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05).Çalışmamızın sınırları içerisinde oluşturduğumuz %2 derişimde olan hidrojelin ve bakteriyofaj içeren hidrojelin dental pulpa hücre üzerine sitotoksik etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to evaluate the cytotoxic effects of HPMC hydrogel containing Lactobacillus plantarum bacteriophage, which possesses antibacterial properties, on dental pulp cells to maintain tooth vitality.Previous studies have shown that the HPMC hydrogel, used to transfer the bacteriophage, is prepared at concentrations between 2% and 4%. A 2% HPMC hydrogel, deemed most suitable for injectable form, was prepared. In the next step, dental pulp stem cells obtained from the pulps of extracted impacted third molars from patients aged 19-24 were cultured, and the potential cytotoxic effects of the hydrogel alone and the bacteriophage-containing hydrogel on these cells were evaluated at 2,24, 48, and 72 hours using the MTT assay.After confirming the viability of the bacteriophages within the prepared hydrogel, it was found that the phage-hydrogel mixture maintained viability in the DMEM medium up to 72 hours. Upon examining the results, the formulation containing HPMC hydrogel demonstrated a cell viability-enhancing effect at 2, 24, 48, and 72 hours according to the MTT assay. Similarly, hydrogel formulations containing bacteriophages showed an increase in cell viability at all time points.Within the scope of our study, it was observed that the 2% concentration hydrogel and the bacteriophage-containing hydrogel had no cytotoxic effects on dental pulp cells.