Factors influencing the adoption of digital marketing by Micro, Small, and Medium-Sized Enterprises (MSMEs) in Yemen
Yemen'deki Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ'lerin) dijital pazarlamayı benimsemesini etkileyen faktörler
- Tez No: 898046
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Yemen'deki Mikro, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ'ler) dijital pazarlama stratejilerini benimsemesini etkileyen faktörleri, birleşik Teknolojik, Organizasyonel ve Çevresel (TOE) çerçevesi ve Teknoloji Kabul Modeli (TAM) ile Yeniliklerin Yayılımı (DOI) teorilerini kullanarak araştırmaktadır. Dijital pazarlamanın herhangi bir biçimini kullanan 358 KOBİ katılımcısından Sanaa'da veri toplanmış ve veriler kendi kendine uygulanan anketler, yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler ve telefon görüşmeleri yoluyla elde edilmiştir. Veriler, Pearson korelasyonu ve çoklu regresyon kullanılarak analiz edilmiş, anketin güvenilirliği ve geçerliliğini sağlamak için madde-toplam korelasyonları, Cronbach alfa ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Çalışma, uyumluluk, karmaşıklık, Bilgi ve İletişim Teknolojisi (BİT) deneyimi, organizasyonel hazırlık, üst yönetim desteği, müşteri baskısı ve hükümet ile üçüncü taraf desteklerinin dijital pazarlama benimsenmesini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Buna karşılık, göreli avantaj, rekabet baskısı ve ürün türü önemsiz bulunmuştur. Politik ve ekonomik olarak istikrarsız bir bölgeyi inceleyerek, bu araştırma zorlayıcı ortamlarda teknoloji benimseme anlayışını genişletmektedir. Bulgular, politika yapıcılar ve iş liderleri için pratik çıkarımlar sunarak, özel dijital destek sistemlerine olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Tek bir ülkeye odaklanma ve öz-bildirimli verilere dayanma gibi sınırlamalara rağmen, çalışma benzer bağlamlarda teknoloji benimsemesi üzerine gelecekteki araştırmalara zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the factors influencing the adoption of digital marketing strategies by Micro, Small, and Medium-Sized Enterprises (MSMEs) in Yemen using a combined Technological, Organizational, and Environmental (TOE) framework and the Technology Acceptance Model (TAM), and the Diffusion Of Innovation (DOI) theories. Data from 358 MSME respondents in Sanaa, all utilizing some form of digital marketing, were collected through self-administered questionnaires, and structured face-to-face, and telephone interviews. The data was analyzed using Pearson's correlation and multiple regression, and item-total correlation, cronbach's alpha, and confirmatory factor analysis have been used to insure reliability and validity of the questionnaire. The study revealed that compatibility, complexity, Information and Communication Technology (ICT) experience, organizational readiness, top management support, customer pressure, and government and third-party support significantly influence digital marketing adoption. In contrast, relative advantage, competitive pressure, and type of product were found to be insignificant. By examining a politically and economically unstable region, this research extends the understanding of technology adoption in challenging environments. The findings offer practical implications for policymakers and business leaders, emphasizing the need for tailored digital support systems. Despite limitations such as the focus on a single country and reliance on self-reported data, the study paves the way for future research on technology adoption in similar contexts.