Türkiye'de iki boyutlu animasyon (çizgi film) sektörünün gelişimi ve sorunlarının incelenmesi
Development of two-dimensional animation (cartoons) sector in Turkey and examination of problems
- Tez No: 898069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTE ÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, Türkiye'de iki boyutlu animasyon (çizgi film) sektörünün kapsamlı bir şekilde incelemesini sunmaktadır. Araştırma, sektörün tarihsel evrimini, mevcut durumunu, sorunlarını ve gelecek potansiyelini ele almaktadır. Tezin başlangıcında Türk çizgi film tarihine odaklanılarak 1950'lerden günümüze kadar olan gelişmeler incelenmiştir. Bu dönemdeki önemli animasyon karakterleri, yapımlar ve sektördeki kilometre taşları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ardından 2000'li yıllardan itibaren Türkiye'deki iki boyutlu animasyon sektörünün yeniden canlanması incelenmiştir. Teknolojik ilerlemeler, genç yeteneklerin sektöre katılımı ve devlet destekleri çerçevesinde sektördeki büyüme ve çeşitlenme süreci analiz edilmiştir. Tez aynı zamanda sektörün karşılaştığı sorunlara odaklanmıştır. Bu zorluklar arasında finansal kısıtlamalar, teknik altyapı eksiklikleri ve uluslararası rekabetin etkileri gibi faktörler bulunmaktadır. Bu zorlukların sektör üzerindeki etkileri ve çözüm önerileri tartışılmıştır. Çalışmanın bir diğer odak noktası; Türkiye'de iki boyutlu animasyonun kültürel içeriğe olan katkısı ve yerel hikayelerin animasyon aracılığıyla nasıl anlatıldığıdır. Bu bağlamda Türk kültürünün animasyon aracılığıyla nasıl yorumlandığı ve dünya çapında nasıl temsil edildiği incelenmiştir. Son olarak Animasyon sektörünün güncel durumu ortaya konmuştur. Sektör hakkında detaylı bilgi edinmek amacıyla sektörde firmalarla röportajlar yapılmıştır. Sonuç olarak Türkiye'de iki boyutlu animasyon sektörünün geçmişini, mevcut durumunu ve geleceğini anlamak adına kapsamlı bir bakış sunmaktadır. Bu analiz sektördeki güçlü yanları vurgulamak ve zayıflıkları anlamak amacıyla hem akademik hem de endüstri perspektifinden değerli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis offers a comprehensive analysis of the two-dimensional animation (cartoon) industry in Turkey. The research addresses the historical evolution, current situation, problems and future potential of the sector. At the beginning of the thesis, focusing on the history of Turkish cartoons, the developments from the 1950s to the present were examined. Important animation characters, productions and milestones in the industry during this period are discussed in detail. Then, the revival of the two-dimensional animation industry in Turkey since the 2000s was examined. The growth and diversification process in the sector was analyzed within the framework of technological advances, the participation of young talents in the sector and government supports. The thesis also focuses on the problems faced by the sector. These challenges include factors such as financial constraints, technical infrastructure deficiencies and the effects of international competition. The effects of these challenges on the sector and solution suggestions are discussed. Another focus of the study; The contribution of two-dimensional animation to cultural content in Turkey and how local stories are told through animation. In this context, how Turkish culture is interpreted through animation and how it is represented worldwide is examined. Finally, the current situation of the Animation industry is revealed. Interviews were conducted with companies in the sector in order to obtain detailed information about the sector. As a result, it offers a comprehensive view to understand the past, current situation and future of the two-dimensional animation industry in Turkey. This analysis provides a valuable contribution from both an academic and industry perspective in order to highlight strengths and understand weaknesses in the sector.