Nahiv kurallarının fıkhî ihtilaflardaki rolü
The role of syntax rules in fiqh disputes
- Tez No: 898068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALADDİN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Din, Hukuk, Linguistics, Religion, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Fıkıh, insan hayatını dini açıdan yaşanılabilir kılan nizamın, nahiv ise ilim sahasını tanzim edip düzene sokan disiplinin ismidir. Din olmadan insan hayatının kıymeti olmayacağı gibi dilin kaideleri de olmadan her hangi bir ilmi disiplinin değeri anlaşılmayacaktır. İşte bu açıdan ilimle iştigal eden her bir birey için her iki alan da vazgeçilmezdir. Bu çalışma, nahiv kaide ve kurallarının fıkhî ihtilaflardaki rolünü dört mezhep üzerinden incelemektedir. Böylece her iki disiplin arasındaki etkileşim masaya yatırılmakta, fıkıh ve usûlü için vazgeçilmez bir yere sahip olan gramerin, bu iki sahaya ne oranda tesir ettiği tespit edilerek örnekler üzerinden açıklanmaktadır. Araştırma, nahiv kurallarının fıkıh sahasına ve orada yaşanan ihtilaflara (özellikle de muamelatta) çok büyük etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu etki çerçevesinde fıkha dair eserlerin büyük bir bölümünde dile dair konulara yer verildiği görülmektedir. Ayrıca İslam hukukunun, dil kurallarının olmadığı bir zeminde ayakta duramayacağı ve aslında bu durumun diğer tüm İslâmî disiplinler için de geçerli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fiqh is the name of the system that makes human life religiously livable, while syntax is the name of the discipline that organizes and regulates the field of knowledge. Just as human life has no value without religion, any scientific discipline is worthless without the rules of language. In this respect, both fields are indispensable for every individual engaged in knowledge. This study examines the role of syntactic rules and rules in fiqh disputes through four sects. Thus, the interaction between the two disciplines is reviewed, and the extent to which syntax, which has an indispensable place for fiqh and its principles, affects these two fields is determined and explained through examples. The research reveals that syntax rules have a great impact on the field of fiqh (especially transactions). Within the framework of this influence, language-related issues are included in most of the works on fiqh. It also shows that Islamic law cannot survive on a ground where there are no rules of language and that this situation is valid for all other Islamic disciplines.