Vergi mevzuatı açısından enflasyon muhasebesi ve örnek bir uygulama
Inflation accounting in terms of tax legislation and an example application
  1. Tez No: 898071
  2. Yazar: HATİCE KARAMANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÖKSÜZ NARİNÇ, DOÇ. DR. AHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bir ekonomide bulunan mal ve hizmetlerin ortalama fiyatlarının sürekli ve istikrarlı bir şekilde yukarı yönlü hareket etmesi enflasyon olarak tanımlanmaktadır. Pek çok alanda olumsuz etkilere neden olan enflasyon olgusunun finansal tablolar üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Söz konusu olumsuz etkiler, enflasyon muhasebesi kavramının çıkmasına neden olmuştur. Enflasyon muhasebesi; enflasyonun finansal tablolar üzerindeki olumsuz etkilerini yok etmek amacı ile geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu yöntem ile finansal tablolar, doğru olmayan bilgilerden arındırılarak gerçeği yansıtan, anlamlı tablolar haline gelmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2023 hesap dönemi sonu ve takip eden hesap dönemleri için enflasyon muhasebesine tabi tutulacak finansal tabloların ve enflasyon muhasebesi işlemlerinin usul ve esaslarını içeren 555 sıra numaralı tebliğ hazırlanarak yayımlanmıştır. Bu çalışmada; örnek bir şirketin 2023 dönem sonu bilançosuna, 5024 sayılı Vergi Usül Kanunu'nun 555 sıra numaralı genel tebliği esaslarına göre enflasyon muhasebesi uygulaması yapılacaktır. Çalışmanın amacı, enflasyon muhasebesi yönteminin önemine dikkat çekmek ve enflasyon muhasebesi uygulaması yapmak isteyenler için yol gösterici olmaktır.
Özet (Çeviri)
Inflation is the persistent and consistent upward trend in the average prices of goods and services within an economy. Inflation, a phenomenon that has detrimental repercussions in various domains, also adversely impacts financial statements. The adverse consequences gave rise to the emergence of the notion of inflation accounting. Inflation accounting is a technique designed to mitigate the adverse impact of inflation on financial statements. By employing this approach, financial statements are purged of erroneous data and transformed into meaningful representations that accurately depict the true situation. The Revenue Administration has prepared and published circular number 555, which outlines the procedures and principles for financial statements and inflation accounting transactions that will be applicable for the end of the 2023 accounting period and subsequent periods. In this study will implement inflation accounting to the year-end balance sheet of a selected corporation in 2023, following the guidelines outlined in the general communique numbered 555 of the Tax Procedure Law no: 5024. The aim of the study is to draw attention to the importance of the inflation accounting method and to provide guidance for those who want to practice inflation accounting.