Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faiz oranının Borsa İstanbul'da işlem gören bankacılık endeks değeri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the policy rate of the Central Bank of the Republic of Turkey on the value of the banking index traded in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 898085
  2. Yazar: NURİ BULDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faiz oranın Borsa İstanbul'da işlem gören bankacılık endeksi değeri üzerine etkisini incelemektir. Bu bağlamda çalışmada zaman serisi analizi kullanılmıştır. Çalışma, Türkiye için 2011-2023 dönemlerine ait aylık verileri kapsamaktadır. Çalışmada tek model kullanılmış ve bağımlı değişken bankacılık endeksi, bağımsız değişken olarak politika faizi ve kontrol değişkeni olarak dövizi kuru kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek adına Johansen Eşbütünleşme Testi kullanılmış ve eşbütünleşme ilişkisinin uzun dönem analizi için Dynamic Ordinary Least Squares (DOLS) sınaması yapılmıştır. Çalışmanın ampirik sonuçlarına göre politika faizi oranın ve döviz kurunun bankacılık endeksi değeri üzerinde uzun dönemde anlamlı ve negatif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effect of the policy interest rate of the Central Banks of the Repuclic of Turkey on the value of the banking index traded in Borsa İstanbul. In this context, time series analysis is used in the study. The study covers monthly data for the period 2011-2023 for Turkey. A single model is used in the study and the dependent variable is the banking index, the policy rate is used as the independent variable and the Exchange rate is used as the control variable. Johansen Cointegration Test is used to determine the relationship between the variables and Dynamic Ordinary Squares (DOLS) test is used for the long-run analysis of the cointegration relationship. According to the empirical results of the study, there is a significant and negative long-run relationship between the policy rate and exchange rate on the banking index value.