25 Temmuz 2019 tarihli para politikası kararının banka ve aracı kurumların pay getirileri üzerine etkisi
The effects of the monetary policy decision dated July 25 2019 on the returns of banks and intermediary institutions
- Tez No: 903079
- Danışmanlar: PROF. DR. NASIF ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun 25 Temmuz 2019 tarihinde 1 haftalık repo faiz oranını (politika faizi) yüzde 24'ten yüzde 19,75'e indirilmesi kararının Borsa İstanbul Mali Endeksi (XUMAL) içinde yer alan banka ve aracı kurumların pay getirileri üzerindeki etkileri olay çalışması yöntemi ile incelenmiştir. Bu amaçla banka ve aracı kurumların 15.01.2019 – 28.08.2019 tarihli pay kapanış fiyatları veri olarak kullanılmış ve faiz indirim kararı sonucu oluşan değişimler araştırılmıştır. Çalışmada, açıklamanın yapıldığı gün olay günü olarak kabul edilerek“-21, +21”,“-14, +14”,“-7, +7”aralıkları için olay penceresi oluşturulmuş ve paylara ilişkin anormal getiriler (AR), ortalama anormal getiriler (AAR) ve kümülatif ortalama anormal getiriler (CAAR) hesaplanarak yorumlanmıştır. Analiz sonuçlarına göre faiz indirimi kararından banka paylarının negatif etkilendiği, aracı kurumların ise pozitif etkilendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the decision of the Monetary Policy Committee of the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) to reduce the one-week repo interest rate (policy rate) from 24 percent to 19.75 percent on the returns of banks and intermediary institutions included in the Borsa Istanbul Financial Index (XUMAL) have been examined using event study method. For this purpose, the closing prices of banks and intermediary institutions from 15.01.2019 to 28.08.2019 were used as data, and the changes resulting from the interest rate cut decision were investigated. In the study, the announcement day was considered the event day. We created event windows for“-21, +21”,“-14, +14”,“-7, +7”intervals, and abnormal returns (AR), average abnormal returns (AAR), and cumulative average abnormal returns (CAAR) were calculated and interpreted for the shares. According to the analysis results, we observed that bank stocks were negatively affected by the interest rate cut decision, while intermediary institutions were positively affected.