Beş faktör kişilik modeli özelliklerinin uyuşturucu madde bağımlılığı tahmininde makine öğrenmesi kullanımı
The use of machine learning in predicting drug addiction based on big five personality traits
  1. Tez No: 898110
  2. Yazar: MURAD NAGHIYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ÇETİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Madde bağımlılığı risk faktörlerini öngörmek amacıyla makine öğrenmesi tekniklerini kullanarak Beş Faktör Kişilik Modelinin (BFKM) alt boyutları ile bağımlılık arasındaki ilişkileri detaylı bir şekilde incelemektedir. Bu çalışma, madde bağımlılığı etkeni tahmininde makine öğrenmesi yöntemleri ile BFKM özelliklerinin ilişkisi incelemektedir. Bağımlılık, toplumsal ve bireysel düzeyde ciddi bir sorun teşkil etmekte ve özellikle genç yaş grubunda artan oranlarla endişe verici hale gelmektedir. Bu doğrultuda, duygusal dengesizlik, dışadönüklük, deneyime açıklık, uyumluluk ve sorumluluk alt boyutlarının bağımlılık potansiyeli üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Makine öğrenmesi modelleri kullanılarak, kişilik özelliklerine dayalı olarak uyuşturucu madde bağımlılığı potansiyelini tahmin etme yetenekleri analiz edilmiştir. Bu modeller, bağımlılık önleme ve tedavi stratejilerinde daha etkili yaklaşımlar geliştirilmesine katkı sağlayacağı ön görülmektedir. Bağımlılıkla mücadelede daha etkili ve önleyici stratejilerin geliştirilmesine olanak sağlayacağı düşünülmektedir. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, en yüksek tahmin doğruluğunun %89'a kadar ulaştığı gözlemlenmiştir. Yaklaşımla ortaya konulan ikili dönüşümün analizleri daha yüksek doğruluğa çıkardığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study utilizes machine learning techniques to predict risk factors for substance addiction by examining the relationships between the subdimensions of the Big Five Personality Model (BFPM) and addiction in detail. This research investigates the relationship between BFPM traits and substance addiction prediction using machine learning methods. Addiction poses a serious problem at both societal and individual levels, becoming particularly concerning with increasing rates among young people. In this context, the effects of the subdimensions of emotional instability, extraversion, openness to experience, agreeableness, and conscientiousness on addiction potential were evaluated. Using machine learning models, the ability to predict drug addiction potential based on personality traits was analyzed. These models are anticipated to contribute to the development of more effective approaches in addiction prevention and treatment strategies. It is believed that they will enable the creation of more effective and preventive strategies in combating addiction. The results obtained show that the highest prediction accuracy reached up to 89%. It was observed that the analyses of the binary transformation presented by this approach led to higher accuracy.