İbn Kudâme'nin el-Mugnî adlı eserinde İmam Şâfiî'ye nispet edilen görüşlerin tahkiki ve tahlili (Cihad ve Cizye bölümü)
Verification of opinions attributed to Imam Shafiî in al-Mughni of Ibn Qudamah (worship Ji̇had and Ji̇zya)
- Tez No: 898173
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İbn Kudâme'nin el-Muğnî Adlı Eserinde İmam Şâfiî'ye Nispet Edilen Görüşlerin Tahkiki ve Tahlili (Cihad ve Cizye Bölümü) adlı bu çalışmada İbn Kudâme'nin el-Muğnî adlı eserinde İmam Şâfiî'ye nispet edilen görüşlerin doğru olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin konusu, önemi, amacı ve metodu ile araştırmada yararlanılan kaynaklarından söz edilmiştir. Birinci bölümde İbn Kudâme'nin hayatı, kişiliği ve Hanbelî mezhebindeki konumu, eserleri ve el-Muğnî adlı eserini detaylıca ele aldık. İkinci bölümde eserimizin Cihad ve Cizye bölümünde İmam Şâfiî'ye atfedilen görüşleri tespit edip doğruluğunu Şâfiî mezhebinin muteber kaynaklarından tahkik etmeye çalıştık. Sonuç bölümünde ise araştırmamızın neticesinde elde ettiğimiz bilgileri okuyucuya sunduk.
Özet (Çeviri)
In this study, the Investigation of the Views Related to Imam Shafii in Ibn Qudamah's Work al-Mughni (Jihad And Jizya Section), it is aimed to investigate whether the views related to Imam Shafii in Ibn Qudamah's work al-Mughni are correct. Our study made up of an introduction, two sections and a conclusion. In the introduction section, the subject, importance, purpose and method of the thesis and the sources used in the research are mentioned. In the first chapter, we discussed Ibn Qudamah's life, scientific personality and position in the Hanbali sect, his works and his work al-Mughni in detail. In the second part, we have tried to identify the views related to Imam Shafii in the Jihad and Jizya section of our work and investigate its accuracy from the reliable sources of the Shafii sect. In the conclusion, we presented the information we obtained as a result of our research to the readers