Tatvan (Bitlis) ilçesinde etnobotanik araştırmalar
Etnobotanical studies in Tatvan (Bitlis) district
- Tez No: 898174
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÜRŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışma, Bitlis ili Tatvan ilçesindeki etnobotanik bilgileri derlemeyi ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, yerel halkla yapılan görüşmeler ve saha çalışmaları sonucunda, bölgedeki bitki türleri ve bu bitkilerin geleneksel kullanımları hakkında bilgiler toplanmıştır. Bu saha çalışmaları kapsamında Tatvan ilçe merkezi ve bağlı 35 köy ziyaret edilmiştir. Çalışmanın bulguları, bitkilerin tıbbi, gıda, yem, süs eşyası, yapı malzemesi, eşya yapımı ve dini amaçlar için kullanıldığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, Tatvan ilçesindeki bitki çeşitliliği ve bu bitkilerin geleneksel kullanımları hakkında önemli bilgiler elde edilmiştir. Bu çalışmada yapılan derleme sonucunda 43 familya, 100 cinse ait 133 bitki taksonun tespiti yapılmıştır. Bu taksonların 3 tanesi endemiktir. Endemik taksonların 2 tanesinin (Scorzonera tomentosa ve Tanacetum zahlbruckneri) etnobotanik olarak farklı kullanımı bu çalışma ile tespit edilmiştir. Bu çalışmada, halk tarafından kullanılan en fazla takson içeren 5 familya sırasıyla; Asteraceae (26), Lamiaceae (12), Apiaceae (11), Polygonaceae (10), Rosaceae (10) olarak belirlenmiştir. 133 taksondan; 86 takson gıda olarak kullanılırken 78 takson ise tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. Bu taksonlardan 31 tanesi sadece tıbbi amaçla, 40 takson sadece gıda, 44 takson ise hem tıbbi amaçla hem de gıda olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, 8 taksonun eşya yapımında, 3'ünün yem olarak, 5'inin süs bitkisi olarak ve 1'inin de dini amaçlarla kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compile and analyze ethnobotanical information from the Tatvan district of Bitlis province. Through interviews with local people and fieldwork, data on plant species in the region and their traditional uses were collected. The findings of the study revealed that plants are used for medicinal, food, and other purposes. As a result, significant information was obtained about the plant diversity in the Tatvan district and the traditional uses of these plants. The compilation in this study identified 133 plant taxa belonging to 100 genera and 43 families. 3 of these taxa are endemic. The ethnobotanical use of 2 the endemic taxa (Scorzonera tomentosa and Tanacetum zahlbruckneri) was identified for the first time in this study. In this study, the five families with the highest number of taxa used by the local people were determined as follows: Asteraceae (26), Lamiaceae (12), Apiaceae (11), Polygonaceae (10), and Rosaceae (10). Of the 133 taxa, while 86 are used as food and 78 are used for medicinal purposes. Among these taxa, 31 are used solely for medicinal purposes, 40 for food only while 44 for both medicinal purposes and as food. Additionally, it is identified that 8 taxa are used for making objects, 3 as fodder, 5 as ornamental plants, and 1 for religious purposes