Kaygusuz Abdal'ın Gülistan Adlı Eseri -Edebî ve tasavvufî inceleme-
Kaygusuz Abdal's Work titled Gulistan -Literary and Sufi Analysis-
- Tez No: 898177
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖGKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Bektâşî edebiyatının kurucusu kabul edilen Kaygusuz Abdâl'ın, Gülistan isimli manzum eseri çerçevesinde edebî ve tasavvufî görüşleri incelenmiştir. Kaygusuz Abdâl'ın, husûsiyetle tevhîde ve aşka dair terennümlerini ihtivâ eden Gülistân isimli eseri, on dördüncü ve on beşinci yüzyıllar arasında kaleme alınmıştır. Eserde, anlaşılması güç tasavvufî hakîkatler; metaforik üslupla, bazen tanımlayıcı, bazen didaktik bir üslup kullanılarak eski Anadolu Türkçesiyle ifâde edilmiştir. Giriş, iki bölüm ve sonuç kısımlarından oluşan çalışmamızın“Kaygusuz Abdâl'ın Gülistân'ı ve Edebî Tahlîli”başlıklı ilk bölümünde Gülistân'ın genel özelliklerine, eserde kullanılan edebî sanatlara ve metaforlara, eserde geçen yer, millet ve şahıs isimlerine yer verilmiştir.“Gülistân'da Tasavvufî Muhtevâ”başlıklı ikinci bölümde ise düşünce tarihinin temelini teşkil eden 'varlık (ontoloji)' ve 'bilgi (epistemoloji)' alanları çerçevesinde eserin tasavvufî muhtevâsı tahlîl edilmiştir. Şer'-i şerîfe ve sünnet-i seniyyeye bağlı bir sûfî olan Kaygusuz'un tasavvufî düşünceleri, ilk dönem sûfîlerinden itibaren süregelen genel tasavvuf anlayışıyla örtüşmektedir. İbnü'l-Arabî (ö. 638/1240) ile birlikte sistematik hâle gelen vahdet-i vücûd ise düşüncesinin ana temasını oluşturmaktadır. Kaygusuz, bu görüşlerini metaforik anlatım yöntemini kullanarak ifâde etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the literary and sufi views of Kaygusuz Abdal, who is considered the founder of Bektashi literature, were examined within the framework of his poetic work named Gulistan. Kaygusuz Abdal's work named Gulistan, which contains chants specifically about wahdat al-wujud and divine love, was written between the fourteenth and fifteenth centuries. In the work, difficult to understand sufi truths; It is expressed in old Anatolian Turkish, using a metaphorical style, sometimes a descriptive style, sometimes a didactic style. In the first part of our study, which consists of an introduction, two chapters and a conclusion, titled“Kaygusuz Abdal's Gulistan and its Literary Analysis”, the general characteristics of Gulistan, the literary arts and metaphors used in the work, and the names of places, nations and people mentioned in the work are included. In the second chapter titled“Sufi Content in Gulistan”, the sufi content of the work was analyzed within the framework of the ontology and epistemology fields that form the basis of the history of thought. The sufi thoughts of Kaygusuz, a sufi who adheres to sharia and sunnah, overlap with the general understanding of sufism that has existed since the early sufis. Wahdat al-wujud, which became systematic with İbn Arabi (d. 638/1240), constitutes the main theme of his thought. Kaygusuz expresses these views using the metaphorical expression method.