Bazı patates (Solanum tuberosum L.) ıslah hatlarının fenolojik, morfolojik ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Some potato (Solunum tuberosum L.) breeding lines determination of phenological, morphological and technological features
  1. Tez No: 898176
  2. Yazar: ASLIHAN COŞKUN OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. SEVGİ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, patates çeşitlerinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan ıslah programı kapsamında seçilen genotiplerin ana ürün koşullarındaki fenolojik, morfolojik ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi ve genotiplere ait kimlik kartlarının oluşturulması amacıyla 2021 yılında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Araştırma ve Uygulama Arazisinde, tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuş ve yürütülmüştür. Denemede 15 farklı genotip (MEÇ1407.05, MEÇ1407.17, MEÇ1406.07, MEÇ1407.08, MEÇ1301.20, MEÇ1302.20, MEÇ1302.05, MEÇ1305.05, MEÇ1409.09, MEÇ1411.06 ve MEÇ1302.18) ve 4 standart çeşit (Alegria, Doruk, Ayaz ve L. Olympia) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda ortalama yumru verimi değerleri 2780 kg/da (MEÇ1407.08) ile 5474 kg/da (MEÇ1407.05) arasında değişim göstermiş; deneme ortalaması 3652,9 kg/da standart çeşitlerin ortalaması ise 3494,8 kg/da olarak gerçekleşmiştir. Standart çeşitlerde yumru verimi 1611,8 kg/da (L. Olympia) ile 4715,8 kg/da (Ayaz) arasında değişim göstermiş ve en yüksek yumru verimi Ayaz çeşidinden elde edilmiştir. Yumru verimi bakımından üstün performans gösteren MEÇ1407.05, MEÇ1302.20, Ayaz ve Alegria genotip ve çeşitleri bölgeye uygun genotipler olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2021 in Niğde Ömer Halisdemir University Ayhan Şahenk Faculty of Agricultural Sciences and Technologies Research and Application Land, in order to determine the phenological, morphological and technological characteristics of the selected genotypes in the main product conditions and to create identity cards for the genotypes within the scope of the breeding program initiated to develop potato varieties. It was established and carried out according to the experimental design. In the experiment, 15 different genotypes (MEÇ1407.05, MEÇ1407.17, MEÇ1406.07, MEÇ1407.08, MEÇ1301.20, MEÇ1302.20, MEÇ1302.05, MEÇ1305.05, MEÇ1409.09, MEÇ1411.06 and MEÇ1302.18) and 4 standard varieties (Alegria, Doruk, Ayaz and L. Olympia) were used. As a result of the study, average tuber yield values varied between 2780 kg/da (MEÇ1407.08) and 5474 kg/da (MEÇ1407.05); The trial average was 3652,9 kg/da and the average of standard varieties was 3494,8 kg/da. Tuber yield in standard varieties varied between 1611,8 kg/da (L. Olympia) and 4715,8 kg/da (Ayaz) and the highest tuber yield was obtained from Ayaz variety. It was concluded that MEÇ1407.05, MEÇ1302.20, Ayaz and Alegria genotypes, which showed superior performance in terms of tuber yield, would be suitable genotypes for the region.