Herpes simpleks enfeksiyonun topikal yolla tedavisine yönelik asiklovir yüklü kitosan/poliakrilik asit film formülasyonları hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi
Preparation and in vitro evaluation of acyclovir loaded chitosan/polyacrylic acid film formulations for topical treatment of herpes simplex infection
  1. Tez No: 898213
  2. Yazar: BERAT ÜRGÜPLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Herpes simpleks virüsü, HSV-1 ve HSV-2 olarak 2 türü bulunan, nüfusun yaklaşık %90'ının 40 yaşına kadar enfekte olduğu bilinen oldukça yaygın bir hastalıktır. Enfeksiyon, vücut sıvılarıyla veya doğrudan temas ile kolaylıkla bulaşabilmektedir. Genellikle ilk bulaş sonrası belirti vermemekle beraber bağışıklık sisteminin baskılanması ile genellikle ağız, dudak ve genital bölgede karakteristik lezyonlar ile kendini göstermektedir. Virüsün enfeksiyon bölgesine bağlı olarak sistematik veya lokal tedavi uygulanmaktadır. HSV'nin oral tedavisinde asiklovir, famsiklovir ve valasiklovir tercih edilmekle birlikte topikal tedavide en yaygın olarak Asiklovir içeren krem formülasyonları kullanılmaktadır. Özellikle Asiklovir'in düşük biyoyararlanımı, düşük permeabilitesi ve kısa yarılanma ömrü (3 saat) nedeniyle topikal uygulama uzun süreli ve sık tekrarlı olmaktadır. Tedavide görülen bu sıkıntıların üstesinden gelmek ve hasta uyuncunu arttırmak için yenilikçi tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada hazırlanan topikal adhezif film formülasyonları ile Asiklovirin mukoza ile etkileşiminin artırılması ve ilaç salımının uzatılması sağlanarak doz azaltılacak ve hasta uyuncu artırılacaktır. Kullanılan biyoadezif polimerler olan kitosan ve poliakrilik asit ile asiklovirin penetrasyon özelliklerinin ve deriden geçişinin artırılması ile mukozanın derinliklerine ilacın ulaşması sağlanacaktır. Yapılan in vitro karakterizasyon çalışmaları sonucunda Asiklovir yüklü kitosan/poliakrilik Asit film formülasyonlarının Herpes Simpleks'in topikal yolla tedavisi için umut vaat eden sistemler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Herpes simplex virus is a very common disease with 2 types as HSV-1 and HSV -2, approximately 90% of which are known to be prevalent until 40 years of age. The infection can be transmitted through body fluids or direct contact. It usually presents with lesions in the mouth, lips and genital area with suppression of the immune system after the typical initial infection. Systemic or local treatment depending on the regimen of the virus. Acyclovir, famciclovir and valacyclovir are preferred in oral treatment of HSV, while cream formulations containing Acyclovir are most commonly used in topical treatment. Especially due to the low bioavailability, low permeability and short half-life (3 hours) of Acyclovir, topical application is long-term and frequently repeated. Advanced treatments are needed to expand these problems seen in treatment and to process patient compliance. The topical adhesive film formulations prepared in this study will increase the interaction of Acyclovir with the mucosa and prolong the drug release, thus reducing the dose and increasing patient compliance. The bioadhesive polymers used, chitosan and polyacrylic acid, allow acyclovir penetration and deep skin penetration into the mucosa. In vitro characterization studies concluded that Acyclovir loaded chitosan/polyacrylic acid film formulations are promising systems for the topical treatment of Herpes Simplex.