Promoting pro-environmental behavior through game design
Oyun tasarımı aracılığıyla çevre dostu davranışların teşviki
  1. Tez No: 898219
  2. Yazar: MERT TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çevresel sorunlar, hem insanlığı hem de dünyayı etkileyen önemli küresel zorluklar sunmaktadır. İnsan davranışı, bu zorlukların kötüleşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Araştırmalar, oyunların çevre dostu davranışları (ÇDD) etkili bir şekilde teşvik edebileceğini gösterse de, oyun tasarımının bu konudaki potansiyeli yeterince çalışılmamıştır. Bu araştırma, oyun tasarımının ÇDD'yi teşvik etme potansiyelini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için, çalışma bir keşif amaçlı oyun tasarımı çalışması, bir esas oyun tasarımı çalışması ve yarı yapılandırılmış mülakatları içermektedir. Araştırma, oyun tasarımının ÇDD'yi etkilediği üç temel yolu belirlemektedir: bilgi, tutumlar ve davranışlar. Ayrıca, oyun tasarımı sürecindeki farklı aktivitelerin ÇDD üzerindeki rollerini incelemektedir. Son olarak, araştırma sonucunda ÇDD'yi teşvik etmek için oyun projelerinde kullanılabilecek dokuz oyun tasarım stratejisi ve altı oyun mekaniği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental issues present significant global challenges that impact both humanity and the planet. Human behavior plays a crucial role in worsening these challenges. Research indicates that games can effectively promote pro-environmental behaviors (PEB), and designing games offers an alternative approach with its own advantages. While playing games to encourage PEB has been explored, there is limited knowledge on how game design itself influences PEB. This research aims to investigate the potential of game design in promoting PEB. To achieve this goal, the study includes an exploratory game design study, a primary game design study, and semi-structured interviews. The research identifies three key ways in which game design influences PEB: through knowledge, attitudes, and behavior. Additionally, it examines the roles of different activities within the game design process that affect PEB. Finally, the research identifies nine game design strategies and six game mechanics that can be utilized in game projects to promote PEB.